Targi Książki w Lipsku
Całujmy się, świat może potrwa tylko trzy tygodnie - to jeden z cytatów promujących polską literaturę w tramwajach podczas odbywających się właśnie Lipskich Targów Książki. Pasażerowie
mogą się też spotkać z innymi cytatami: Czy i ty odniosłeś wrażenie, że spotkaliśmy się wcześniej Mariusza Grzebalskiego i Być może najważniejsze jest nie to, o czym pamiętamy, ale to, o czy zapominamy Anny Boleckiej.
23.03.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Targi Książki w Lipsku, jedna z najważniejszych europejskich imprez wydawniczych, są nie tylko miejscem spotkań autorów, wydawców, agentów literackich i innych specjalistów z branży, ale również przyciągają szeroką publiczność. W zeszłym roku targi odwiedziło 57 tys. osób a 100 tys. uczestniczyło w spotkaniach autorskich programu "Lipsk czyta".
W tym roku w lipskich targach uczestniczy 1957 wystawców z 27 krajów. Targi organizowane są na powierzchni 39 tys. metrów kw. Pewne wyobrażenie o rozmiarach tej imprezy daje porównanie - to powierzchnia aż 14 razy większa od tej, którą w warszawskim PKiN zajmują Międzynarodowe Targi Książki.
Od pięciu lat polska literatura promowana jest na lipskich targach przez Zespół Literacki, który co roku przygotowuje i dofinansowuje tłumaczenia polskich nowości wydawniczych na język niemiecki. W tym roku na stoisku polskich wydawców zorganizowanym przez Polską Izbę Książki, Zespół Literacki Instytutu Adama MIckiewicza i Instytut Polski w Lipsku prezentowane będą polskie nowości z ostatnich dwóch lat (około 300 tytułów), w tym książki przedstawione w katalogu "Nowe książki z Polski" w niemieckiej wersji językowej, którego nowa, wiosenna edycja będzie rozpowszechniana wśród wydawców, tłumaczy i agentów uczestniczących w targach.
Na polskim stoisku szczególnie eksponowane są książki dla dzieci, w związku ze zbliżającymi się Targami Książki Dziecięcej w Bolonii.
Zespół Literacki przygotował również wspólnie z Instytutem Polskim w Lipsku program spotkań autorskich w ramach programu "Lipsk czyta". Przewiduje on zarówno spotkania z autorami znanymi w Niemczech (Anna Bolecka, Piotr Szewc, Mariusz Grzebalski, Marek Ławrynowicz), jak i debiutantem (Tomasz Małyszek). Osobny wieczór będzie poświęcony twórczości Haliny Poświatowskiej.
Targi będą trwały do niedzieli, a jednym z najważniejszych wydarzeń ma być sobotnia dyskusja pt. "Nowa Europa - dialog kultur czy dominacja" z udziałem Joschki Fischera. Polskę będzie reprezentował Marcin Król. (mk)
Więcej: Targi Książki w Lipsku