Tarcza antykryzysowa ulegnie zmianie. Prezydent Andrzej Duda składa obietnice gospodarcze

- Trzeba wspomóc firmy realizujące zamówienia publiczne i w tym kontekście tarcza antykryzysowa będzie uzupełniona pod tym kątem - mówił w wywiadzie Andrzej Duda. Prezydent zapewniał także, że programy społeczne PiS - takie jak 500+ - zostaną utrzymane.

Tarcza antykryzysowa ulegnie zmianie. Prezydent Andrzej Duda składa obietnice gospodarcze
Źródło zdjęć: © PAP | ANNA KACZMARZ , POLSKA PRESS
Piotr Białczyk

- Tarcza antykryzysowa zyskuje nowe elementy. Z jednej strony troszczymy się o to, aby chronić miejsca pracy - wprowadziliśmy tzw. postojowe po to, żeby nie zwalniano ludzi. Ale działamy nie tylko w kontekście samych dużych przedsiębiorców - skupiamy się także na mikroprzedsiębiorstwach. Wprowadziliśmy czasowe zwolnienie z zapłaty ZUS - mówił w TVP Info Andrzej Duda. Prezydent stwierdził, że "pracownicy nie mogą żyć w niepewności". - Państwo musi wziąć te chwilowe obciążenie w trakcie tego trudnego czasu - dodał.

Polityk dziękował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu oraz wicepremier Jadwidze Emilewicz za to, że "wsłuchują się w głos przedsiębiorców". - Przed kryzysem mieliśmy mocny wzrost PKB, to były świetne wyniki. Teraz mamy pandemię koronawirusa, ale jestem przekonany że dzięki naszemu optymizmowi wybijemy się na wzrost gospodarczy. Bardzo cieszą mnie te wszystkie wyrazy solidarności - wyjawił prezydent.

Polityk przyznał także, że otrzymuje wiele pozytywnych sygnałów od samych przedsiębiorców. - Te formularze przygotowane dla nich są łatwe do uzupełnienia i ten system bardzo dobrze funkcjonuje - wyznał prezydent.

"500+ zostanie utrzymane". Prezydent wylicza zalety dla gospodarki

- Program społeczny 500+ jest bardzo drogi, kosztuje w okolicach 40 miliardów złotych rocznie - ale on przynosi pieniądze bezpośrednio do rodzin. To nie są jakieś wyimaginowane dodatki czy inwestycje. Dzisiaj te pieniądze to ogromne wsparcie, rodziny wydaja je na zakupy, a tym samym napędzają koniunkturę - tłumaczył Andrzej Duda. - Te pieniądze są polskiej gospodarce potrzebne, bo na tym opiera się nasz wzrost gospodarczy. Na zakupie polskich produktów, bo dzięki temu pieniądze pozostają w gospodarce - dodał.

Głowa państwa przyznała, że w dobie niepewności "500+ daje pewność na minimum, aby przetrwać". - To kardynalna rola tego programu i dlatego nie pozwolę, aby te pieniądze zostały odebrane rodzinom i gospodarce - przyznał Andrzej Duda.

Wybory 2020. Andrzej Duda: jeśli nie będzie wyborów, to grozi nam kryzys konstytucyjny

- Opozycja nie przedstawia żadnej konstruktywnej propozycji w tym zakresie. Żąda przesunięcia wyborów, sprzeciwia się przeprowadzeniu teraz wyborów, ale nie przedstawiają żadnego rozwiązania, które byłoby realne i nadawałoby się do przyjęcia. Taki mamy na dzisiaj stan - mówił prezydent w rozmowie z TVP Info. Według Andrzeja Dudy elekcje należy przeprowadzić 10 maja - zgodnie z zarządzeniem marszałek Sejmu.

- Nie wolno dopuścić do tego, aby urząd prezydenta został opróżniony, aby nie było nowego prezydenta, a kadencja prezydencka się zakończyła. To będzie absolutnie naruszenie konstytucji. Jeżeli będzie przez kogokolwiek robiona obstrukcja zmierzająca w tym kierunku, to trzeba mieć świadomość, że to jest ktoś, kto niszczy ład konstytucyjny i ustrojowy w Polsce - zaznaczyła głowa państwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: TVP Info

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1291)