PolitykaTarcza antykryzysowa 3.0. Senat przyjął ją z szeregiem poprawek

Tarcza antykryzysowa 3.0. Senat przyjął ją z szeregiem poprawek

Tarcza antykryzysowa. Senat skończył nad nią prace. Wprowadził szereg poprawek. Wykreślił między innymi te przepisy, które zdaniem senatorów nie mają nic wspólnego z pomocą związaną z epidemią koronawirusa. Teraz tarczą po zmianach zajmie się Sejm.

Tarcza antykryzysowa 3.0. Senat przyjął ją z szeregiem poprawek
Źródło zdjęć: © PAP
Anna Kozińska

14.05.2020 | aktual.: 29.03.2022 10:50

W nocy Senat głosował nad tarczą antykryzysową. Została przyjęta głosami 95 senatorów, żaden nie był przeciwny i nikt nie wstrzymał się od głosu. Wcześniej senatorowie wnieśli 79 poprawek.

Senatorowie wnieśli do uchwalonej przez Sejm 30 kwietnia ustawy poprawki. Opowiedzieli się za tym, by wykreślić przepisy, które ich zdaniem nie mają nic wspólnego z pomocą związaną z epidemią koronawirusa. Mowa m.in. o zapisie dotyczącym wyboru prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

W tarczy antykryzysowej senatorowie nie widzą też przepisów o sądach powszechnych i elektronizacji niektórych procesów w zakresie prowadzenia rozpraw. Poprawki zakładają za to podniesienie zasiłku dla bezrobotnych do kwoty 1800 zł oraz zmiany zasady przyznawania go osobom, które pracowały w innym kraju Unii Europejskiej.

Co więcej, Senat chce zwolnienia z zapłaty składek na ZUS przedsiębiorców, którzy rozpoczęli działalność przed 1 kwietnia i nie uzyskali dochodu w lutym 2020 roku. Wyższa izba parlamentu zdecydowała też o objęciu pomocą sezonowych pracowników branży turystycznej.

Tarcza antykryzysowa 3.0. Pomoc dla medyków

Ponadto, Senat przyjął projekt ustawy o uzupełnieniu instrumentów wsparcia sytemu opieki zdrowotnej w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 i podjął uchwałę o wniesieniu tego projektu do Sejmu. Mowa o tym, by pracownikom służby zdrowia, mającym bezpośredni kontakt z pacjentem z podejrzeniem zakażenia koronawirusem lub zarażonym tym wirusem, przysługiwał dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 proc. wynagrodzenia zasadniczego i dodatek specjalny za pracę w godzinach nadliczbowych, a także siedmiodniowy urlop płatny po odwołaniu stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego.

Projekt wprowadza też m.in. obowiązkowe cotygodniowe badania na obecność wirusa SARS-CoV-2 dla pracowników podmiotów leczniczych, domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych, placówek opiekuńczo-terapeutycznych.

Przypomnijmy, że tarczę antykryzysową, nad którą debatował Senat, Sejm uchwalił 30 kwietnia. Teraz zaś poprawkami Senatu zajmie się Sejm.

Senat ma nowego wicemarszałka. Stanisława Karczewskiego zastąpił Marek Pęk.

Koronawirus z Polsce i na świecie. Zobacz mapę. Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)