Talibowie najbogatszą grupą terrorystyczną. Bogacą się głównie na handlu narkotykami i wydobyciu surowców
Talibowie są obecnie najbogatszą grupą terrorystyczną na świecie. Ich majątek szacowany jest na 2 biliony funtów. Religijni fundamentaliści operują kradzionymi pieniędzmi, czerpią także dochody z nielegalnego wydobycia rzadkich złóż - m.in. ropy - i innych zasobów naturalnych, handlu heroiną oraz opium. W zaledwie dwa tygodnie przejęli kontrolę nad Afganistanem, co oznacza, że do ich dyspozycji są teraz niewykorzystane połacie podziemnych surowców oraz kosztowne, amerykańskie uzbrojenie, którego wartość opiewa na ok. 13 miliardów funtów.
26.08.2021 13:04
Niedawne odkrycia wskazują, że podziemia prowincji Afganistanu obfitują w żelazo, miedź, złoto, węgiel oraz inne, cenne złoża - pisze brytyjskie "The Sun". Dziennik zauważa, że w 2010 roku na terenie kraju wykryto pole naftowe, z którego - według wstępnych szacunków - można by było uzyskać około 1,8 miliarda baryłek ropy naftowej. Ich łączną wartość szacuje się na około 100 miliardów funtów.
Ponadto kraj ma obfitować w jedne z największych na świecie złoża litu - metalu, niezbędnego w produkcji baterii m.in. do samochodów elektrycznych.
Afganistan. Talibowie najbogatszą bojówką terrorystyczną świata
W Afganistanie znajdują się także rozległe złoża rudy żelaza. Szacuje się, że jest to łącznie 2,2 miliarda tego pierwiastka o wartości około 250 miliardów funtów. Spustoszone wojną państwo posiada również połacie złota, szacowane na ok. 2700 kilogramów o łącznej wartości 123 milionów funtów. Jest też gaz ziemny - według wstępnych analiz spod afgańskiej ziemi można by wydobyć ok. 500 baryłek tego surowca.
Uważa się, że Afganistan posiada 2,2 miliarda ton rudy żelaza o wartości około 250 miliardów funtów i około 2700 kilogramów złota o wartości 123 milionów funtów.
Mając pod kontrolą wszystkie wyżej wymienione źródła wydobywcze, talibowie mogą w krótkim czasie zbudować finansową potęgę. Jeśli znajdą sposób na ich wydobycie, wówczas będą mogli oferować lukratywne kontrakty innym państwom, np. Chinom.
Afganistan. Roczne zarobki talibów
Obecne zarobki islamskich bojowników już teraz opiewają na sumę około 335 milionów funtów rocznie. Pochodzą one głównie z wydobycia rudy żelaza, marmuru, miedzi, złota oraz cynku. Jak alarmuje NATO, talibowie od lat gromadą kolosalne przychody z handlu heroiną. Bogacą się także na handlu nieruchomościami.
W ostatnim czasie fundamentaliści mają także do dyspozycji pieniądze, pozostawione przez armię oraz różne organizacje, które musiały ewakuować się z kraju. Weszli również w posiadanie arsenału skradzionej amerykańskiej broni, odebranej afgańskiej armii. Takie informacje płyną z ostatnich raportów, dotyczących sytuacji w tym kraju.
Afganistan. Ekspert: świat ma wiele powodów do zmartwień
- Jeśli talibowie to ci sami starzy talibowie, to świat ma wiele powodów do zmartwień. - uważa cytowany przez "The Sun" prof. Ashok Swain, specjalista od konfliktów międzynarodowym ze szwedzkiego uniwersytetu w Uppsali. - Zwycięstwo talibów nie tylko będzie moralnym impulsem dla innych islamistycznych grup terrorystycznych na całym świecie, ale także wzmocni je militarnie i za pomocą pieniędzy, pochodzących z handlu narkotykami - twierdzi ekspert.
Jak z kolei podkreśla inny rozmówca "The Sun", dr Hans-Jakob Schindler, talibowie mają teraz możliwość "podjęcia każdej aktywności gospodarczej w tym kraju". - Odkąd talibowie przejęli militarną kontrolę nad Afganistanem, po ich stronie leży odpowiedzialność za to, by nie tylko rządzić za pomocą siły, ale także zarządzać (kierować państwem - red.) - uważa starszy dyrektor Counter Extremist Project i koordynator zespołu monitorującego ISIL, Al-Kaidę i Talibów w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.
- Czas pokaże czy wykażą tym zainteresowanie tym, czy też raczej ich dochody będą nadal przeznaczane głównie na finansowanie machiny bojowej i wystawnego stylu życia przywódców - zaznacza specjalista.
Afganistan obecnie jest także największym na świecie producentem opium. Wygląda na to, że za rządów talibów nic się w tej materii nie zmieni. Wielu ekspertów z ONZ ostrzega, że może okazać się to fatalne w skutkach dla reszty świata. Jak wyjaśniają, kraj może pogrążyć się w chaosie, co stworzy idealne warunki dla rozwoju handlu opium na jeszcze szerszą skalę. A to oznacza wzmocnienie sił talibów.
Talibowie przeznaczą bogactwa na odbudowę terroryzmu?
W ramach ewakuacji i wycofania się wojsk USA z Afganistanu, w ręce talibów trafiła amerykańska broń, której wartość szacuje się na około 13 miliardów funtów. Nagrania i zdjęcia napływające z tego kraju pokazują, że talibowie regularnie afiszują się m.in. z karabinami pozostawionymi przez amerykańską armię.
- Talibowie przejęli władzę, ale przejście od grupy rebeliantów do utworzenia krajowego rządu nie będzie proste" - komentował z kolei cytowany przez "The Sun" Joseph Parkes, analityk ds. bezpieczeństwa Azji w firmie Verisk Maplecrof.
Dr Hans-Jakob Schindler w rozmowie z telewizją CNN. Ekspert tłumaczył, że skuteczne i funkcjonalne zarządzanie całkowicie zdewastowanym przez wojnę państwem nie będzie prawdopodobnie możliwe jeszcze przez wiele lat. Dodał, że wyzwanie, jakim jest eksploatacja surowców i niewielka infrastruktura w połączeniu z niestabilną sytuacją w kraju zniechęci wielu potencjalnych inwestorów.
- Skorzystanie z tego bogactwa w idealnych warunkach zajęłoby lata - powiedział. - Niestety, Afganistan zmieniający się w potęgę gospodarczą w perspektywie krótko i średnioterminowej to bardzo nierealistyczny scenariusz - podkreślił. Dodał, że czas pokaże też, czy część dochodów, które obecnie są w rękach talibów, nie zostanie przeznaczone na wzmocnienie Al-Kaidy i odbudowanie siatki terrorystycznej w Afganistanie. - Społeczność międzynarodowa powinna być świadoma zagrożenia - zaznaczył.
Źródło: The Sun
Przeczytaj także: