Takich nekrologów jeszcze nie było. Możesz być zaskoczony na cmentarzu
Nekrologi wywieszane przy kościołach i cmentarzach zwykle zwracają uwagę osób starszych, które chcą wiedzieć, czy nie zmarła bliska im osoba z danej wsi czy miejscowości. Ten fakt chce wykorzystać policja, która rozwiesza na Dolnym Śląsku nietypowe nekrologi.
1 listopada tuż, tuż. To oznacza wzmożony ruch przed polskimi cmentarzami, bo dzień Wszystkich Świętych ma szczególne znaczenie dla wielu rodaków. Już na kilka dni przed tym terminem Polacy masowo odwiedzają groby bliskich, aby je odpowiednio przyszykować na ten dzień.
Ten fakt, jak i to, że wiele starszych osób czyta regularnie nekrologi wywieszane przy cmentarzach i kościołach, postanowiła wykorzystać dolnośląska policja. Przeglądając tamtejsze "klepsydry", w najbliższych dniach można przeżyć nie lada zaskoczenie.
Takich nekrologów jeszcze nie było. Możesz być zaskoczony na cmentarzu
Policjanci z Oławy wpadli na pomysł, by poprzez nekrologi dotrzeć do osób starszych, które najczęściej są ofiarami oszustów, wykorzystujących ich niewiedzę oraz łatwowierność. W efekcie w ostatnich dniach w powiecie oławskim zawisły pierwsze "klepsydry", które wcale nie informują o śmierci jednego z mieszkańców, o przestępcach grasujących w okolicy.
Wrzawa po wpisie Tuska. Riposta z PiS
"Wasze pieniądze mogą znaleźć się w zainteresowaniu oszustów podających się za policjantów, pracowników poczty czy innych urzędów lub zawodów!" - głosi napis na jednym z "nekrologów", który z daleka przypomina tradycyjną informację o zgonie, jaką można znaleźć na tablicach z ogłoszeniami przy cmentarzach i kościołach.
Policja liczy, że w ten łatwy, ale kreatywny sposób dotrze do bezbronnej części społeczeństwa, która często pada ofiarą oszustw metodą "na policjanta", "na wnuczka" czy "na pracownika wodociągów".
- Pomysł może wydać się kontrowersyjny, najważniejsze jednak, by przekaz trafił do jak największej liczby seniorów, którzy są szczególnie narażeni na przestępstwa związane z wyłudzeniem pieniędzy. Wszystko po to, aby ustrzec ich i zapobiec przestępczemu procederowi - komentuje mł. asp. Przemysław Ratajczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.
To kolejna kreatywna akcja dolnośląskiej policji. Wcześniej mundurowi nawiązali współpracę z archidiecezją wrocławskiej, na mocy której księża szkoleni są przez funkcjonariuszy podczas specjalnych seminariów. W trakcie ich trwania zyskują wiedzę na temat popularnych w ostatnim okresie oszustw i metod działania przestępców. Później duchowni mają przekazywać pozyskane informacje dalej i uczulać wiernych.
Działania są konieczne, bo mimo licznych apeli i informacji w mediach, oszuści ciągle nabierają starszych Dolnoślązaków.
Ze statystyk policji wynika, że nie ma tygodnia, by w województwie któryś z seniorów nie uwierzył nieznajomym i stracił w ten sposób majątek życia. Zdarza się, że przez okno wyrzucane są walizki pełne pieniędzy. Innym razem oszuści okradają mieszkanie czy dom pod pretekstem usunięcia usterki wodociągowej.
- Pamiętajmy, że seniorzy to osoby wychowane w przeświadczeniu, że trzeba nieść pomoc potrzebującym, dlatego często padają ofiarą bezwzględnych przestępców. Formuła klepsydr ma przyciągnąć uwagę społeczeństwa, zwłaszcza osób starszych, gdyż jest czymś, co interesuje ich na co dzień - dodaje mł. asp. Ratajczyk.