Takich cen paliw nie było. Czarny scenariusz na horyzoncie

Po kilkutygodniowej obniżce znów wracają ceny paliw powyżej 8 złotych za litr. To już średni koszt, jeśli chodzi o diesla. Ale eksperci alarmują, że najgorsze może być przed nami. "Fakt" donosi, że na początku przyszłego roku możemy zbliżyć się nawet do - nigdy niewidzianej - bariery dwucyfrowej.

Tankowanie od wybuchu wojny w Ukrainie jest znacząco droższe. Ale ceny mogą jeszcze pójść w górę zdaniem ekspertów
Tankowanie od wybuchu wojny w Ukrainie jest znacząco droższe. Ale ceny mogą jeszcze pójść w górę zdaniem ekspertów
Źródło zdjęć: © WP | Michał Zieliński
Dawid Siedzik

Ceny paliw znów ruszyły w górę w połowie września po tym, jak zakończyły się trzymiesięczne spadki cen ropy na światowych rynkach. Na stacjach bardzo szybko za litr oleju napędowego trzeba było znów zapłacić 8 złotych za litr.

Rosną ceny na rynkach

- Nawet na początku wojny w Ukrainie, kiedy skok cen paliw był najbardziej odczuwalny, paliwo tyle nie kosztowało. Niestety, nic nie wskazuje na to, by miało być wyraźnie taniej – mówił "Faktowi" Grzegorz Maziak, ekspert paliwowy z portalu e-petrol.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Fatalny wynik Polski. Pod względem inflacji będziemy w gronie państw afrykańskich

Oprócz rosnących cen na światowych rynkach, problemem dla polskich kierowców jest słabnący złoty wobec dolara, którym handlowane jest paliwo. Polska waluta od czerwca straciła wobec amerykańskiej ponad 10 proc. wartości, przebijając historyczną barierę 5 złotych za dolara.

Polski VAT i unijne embargo

Słaby złoty nie jest jedynym problemem. Na razie tylko do grudnia przedłużona została tarcza antyinflacyjna. Jeśli rząd nie zdecyduje się na jej utrzymanie (premier zapowiedział, że decyzja zapadnie w grudniu), VAT na paliwa wróci z 8 proc. na 23 proc. Oznacza to, że tylko z tego powodu średnie ceny wzrosną o około złotówkę. To już samo w sobie może spowodować, że za diesla zapłacimy blisko 9.50 za litr.

Dodatkowo z końcem roku wchodzi w życie unijne embargo wprowadzone na rosyjską ropę naftową. Na ograniczoną podaż także prawdopodobnie zareaguje rynek.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ

Źródło: "Fakt", Stooq.pl, WP Wiadomości

Źródło artykułu:WP Wiadomości
ceny paliwropa naftowaobniżony vat

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (54)