Trwa ładowanie...
klimat

Tak źle jeszcze nie było, klimat rekordowo ciepły

Emisje CO2 osiągnęły w 2010 roku najwyższy w historii poziom, przekraczając o 5% rekord z 2008 roku. Stanowi to "poważne niepowodzenie" w walce z ociepleniem klimatycznym - podała Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE).
Share
Tak źle jeszcze nie było, klimat rekordowo ciepły
Źródło: PAP/EPA
d3tmkqi

"Emisje dwutlenku węgla przez sektor energetyczny były, według standardów MAE, w 2010 roku najwyższe w historii" - informuje na swojej stronie internetowej MAE, reprezentująca interesy krajów uprzemysłowionych i afiliowana przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Po spadku w 2009 roku spowodowanym przez światowy kryzys finansowy emisje skoczyły do rekordowego poziomu 30,6 gigaton, o 5% więcej w stosunku do 2008 roku, w którym padł rekord w wysokości 29,3 gigaton dwutlenku węgla wyemitowanego do atmosfery.

W dodatku osiągnięto już poziom 80% wielkości emisji przewidywanych na 2020 rok dla sektora energetycznego, pochodzących z zakładów już działających lub w trakcie budowy - podkreśla MAE.

d3tmkqi

Informacje te "stanowią poważny zawód dla naszych nadziei zapobieżenia ociepleniu klimatu na Ziemi o więcej niż dwa stopnie" - ocenił główny ekonomista MAE Fatih Birol.

W Cancun w Meksyku w 2010 roku na szczycie klimatycznym ustalono, że ocieplenie klimatu ma być ograniczone do 2 stopni Celsjusza w porównaniu z epoką przedindustrialną.

Według szacunków MAE, aby osiągnąć ten cel, emisje CO2 nie powinny przekroczyć w 2020 roku wielkości 32 gigaton.

44% zarejestrowanych w zeszłym roku emisji CO2 pochodziło ze spalania węgla, 36% - ropy, a 20% - gazu ziemnego.

40% emisji pochodzi z krajów bogatych należących do OECD. Ale, jak wyjaśnia MAE, prym w zwiększaniu emisji CO2 wiodą gospodarki wschodzące, nie należące do OECD, a zwłaszcza Chiny i Indie.

d3tmkqi

Podziel się opinią

Share
d3tmkqi
d3tmkqi
Więcej tematów