Tak Warszawa szuka oszczędności. Mieszkańcy przerażeni
Drożyzna w kraju powoduje, że nie tylko prywatne gospodarstwa i firmy, ale także lokalne samorządy szukają oszczędności. Warszawa chce ograniczyć oświetlanie ulic. Ten pomysł nie podoba się mieszkańcom stolicy.
Informacje o oszczędnościach w Warszawie przekazał "Super Express". Wcześniej Rafał Trzaskowski wskazywał, że ogromne podwyżki cen prądu spowodują, że funkcjonowanie niektórych obszarów stolicy w 2023 roku będzie droższe o pół miliarda złotych.
"Łączna opłata za energię w przyszłym roku ma wynieść prawie 950 mln zł. To ponad dwukrotnie więcej niż w roku 2022 i grubo ponad trzy razy (!!!) więcej niż w 2021. Skala podwyżek jest gigantyczna. I to pomimo faktu, że w Miasto Stołeczne Warszawa energię kupujemy w ramach dużego przetargu obejmującego wiele instytucji, jednostek, spółek, co generalnie przekłada się na korzystniejsze ceny" - informował włodarz stolicy.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
W związku z tym urzędnicy ze stołecznego ratusza zaczęli szukać rozwiązań, które pozwolą Warszawie zmniejszyć koszty funkcjonowania. Jednym z nich jest ograniczenie działania latarni.
Wyłączają latarnie w Warszawie. Mieszkańcy przerażeni
Informacje o wyłączaniu części latarni potwierdził "Super Expressowi" wiceprezydent Warszawy. - To nie jest żadna demonstracja. Po prostu sprawdzamy, testujemy na razie rozwiązania, które mogą przynieść realne oszczędności w opłatach za prąd. Zapewniam, że nie będzie to miało wpływu na bezpieczeństwo na ulicach - wskazał Michał Olszewski.
Urzędnik dodał, że ratusz jest na etapie "bardzo trudnych wyborów". - Lepiej nie zapłacić pensji nauczycielom czy wyłączyć część latarni i mieć parę milionów mniej do zapłacenia? - zapytał Olszewski.
Na to rozwiązanie narzekają warszawiacy, którzy zwracają uwagę na bezpieczeństwo w nocy. - Do ataków zawsze dochodzi tam, gdzie jest ciemno. To jest bardzo zły pomysł na pozorne oszczędności kosztem bezpieczeństwa mieszkańców - wskazała rozmówczyni "SE". Prasa podkreśliła, że warszawiacy są przerażeni.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Kurski i rekonstrukcja? Profesor: nieuchronne dla obozu władzy
Drożyzna w kraju. Inflacja wciąż szaleje
W czwartek 15 września Główny Urząd Statystyczny podał finalne dane dotyczące wysokości inflacji w sierpniu 2022 roku. Ceny towarów i usług wzrosły o 16,1 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.
Przypomnimy, że inflacja w Polsce rośnie 2021 roku. Co więcej, zdaniem eknomistów - jej szczyt jeszcze nie nastąpił.
Źródło: "Super Express", GUS