Inflacja w sierpniu 2022. GUS podał najnowsze dane
Główny Urząd Statystyczny podał dziś finalne dane dotyczące wysokości inflacji w sierpniu 2022 roku. Ceny towarów i usług wzrosły o 16,1 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Inflacja w kraju rośnie od 2021 roku - jak przewidują ekonomiści, jej szczyt jeszcze nie nastąpił.
15.09.2022 | aktual.: 15.09.2022 10:14
15 września o godzinie 10 Główny Urząd Statystyczny przedstawił ostateczne dane dotyczące inflacji w sierpniu 2022 roku. Jej wysokość pokrywa się z szybkimi szacunkami przedstawionymi pod koniec poprzedniego miesiąca - według niego inflacja konsumencka wyniosła 16,1 procent.
"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 16,1% (przy wzroście cen towarów – o 17,5% i usług – o 11,8%). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,8% (w tym towarów – o 0,8% i usług – o 0,7%)".
Inflacja w sierpniu - ceny rosną z każdym miesiącem
Poziom indeksu cen towarów i usług konsumpcyjnych nieustannie rośnie. W lipcu wyniósł on 15,6 proc. i był niewiele niższy od najwyższego odczytu inflacji cen konsumpcyjnych sprzed 25 lat. W marcu 1997 wyniosła ona 16,6 procent. Finalne dane sierpniowe niemal wyrównały ten wynik.
Analiza danych GUS za rok 2022 wskazuje praktycznie nieustanny wzrost inflacji w Polsce. Wyjątkiem był luty 2022, kiedy odnotowano spadek inflacji konsumenckiej do poziomu 8,5 proc. Wynik ten był jednak efektem wprowadzonych przez rząd, dwóch tarcz antyinflacyjnych.
Inflacja sierpień 2022 - kolejny rekord
Najnowsze dane potwierdzają, że poziom inflacji w Polsce jest najwyższy od dekad. To przekłada się na rosnące ceny dóbr konsumpcyjnych, energii i usług. Inflacja w sierpniu 2022, w porównaniu do poprzedniego miesiąca jest wyższa o 0,8 proc. i przekracza przewidywania ekonomistów, którzy wskazywali, że wzrost cen w sierpniu może nieznacznie wyhamować.
Według wyliczeń, w sierpniu najbardziej zdrożały żywność i energia, czyli dobra podstawowe. Jak podają specjaliści to jednak nie koniec wzrostu cen. Na początku 2023 roku spodziewana jest bowiem podwyżka opłat za gaz, energię elektryczną i ciepło systemowe.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Inflacja bazowa sierpień 2022
Oprócz wskaźnika CPI Narodowy Bank Polski oblicza i publikuje wartość tzw. inflacji bazowej. Stanowi ona uproszczone dane, prezentujące kształtowanie się inflacji po wyłączeniu danych, które są uznawane za niezależne od polityki pieniężnej. Dzięki wskaźnikom inflacji bazowej możliwe jest przewidzenie średniookresowego i długookresowego trendu wzrostu cen towarów i usług w sektorze gospodarczym. Najnowsze dane dotyczące inflacji bazowej w sierpniu 2022 zostaną opublikowane przez NBP w piątek, 16 września.