Trwa ładowanie...

Tak Kościół w USA chronił księży-pedofilów

Archidiecezja w Chicago przez dziesięciolecia chroniła księży pedofilów, przenosząc ich z parafii do parafii - wynika z dokumentów, udostępnionych opinii publicznej, po zawarciu przez Kościół porozumienia z ofiarami molestowania seksualnego.

Share
Tak Kościół w USA chronił księży-pedofilów
Źródło: WP.PL, Fot: Paweł Kozioł
d6ko4ms

Ujawnione dokumenty dotyczą 30 z ponad 60 księży katolickich oskarżonych o molestowanie seksualne nieletnich w archidiecezji chicagowskiej. Zawierają one relacje ofiar, zeznania świadków oraz listy od oburzonych parafian. W materiałach znajduje się też wewnętrzna korespondencja kościelna dotycząca przypadków pedofilii. Nazwiska ofiar zostały utajnione.

Z dokumentów wynika, że kościelni hierarchowie robili wszystko by sprawy pedofilii nie były nagłaśniane. Oskarżeni księża byli wysyłani na terapie, ale potem wracali do parafii i pracowali z dziećmi. Niektórzy ignorowali zalecenia, by poddać się leczeniu i nie spotykały ich żadne konsekwencje. Gdy w latach 70. pewna kobieta doniosła, że była molestowana seksualnie jako nastolatka, archidiecezja zapewniła oskarżonego księdza, że sprawa została zapomniana, bo nic dobrego nie będzie z próby potwierdzenia bądź obalenia zarzutów.

Decyzje o przenoszeniu duchownych z parafii do parafii były akceptowane przez kardynałów Johna Cody'ego oraz Josepha Bernardina.

Niektórzy księża zostali wykluczeni ze stanu duchownego, ale dopiero po latach od ujawnienia ich przestępstw. Ostatecznie Kościół katolicki był zmuszony zapłacić ofiarom wielomilionowe odszkodowania.

d6ko4ms

Podziel się opinią

Share
d6ko4ms
d6ko4ms
Więcej tematów