"Tak" Hiszpanów dla konstytucji europejskiej
Hiszpanie zdecydowanie poparli w referendum Konstytucję Europejską. Według oficjalnych danych rządowych, opublikowanych po obliczeniu 100% głosów, 76,73% uczestników referendum poparło tekst Konstytucji UE, 17,2% głosowało przeciwko, a około 6% oddało karty bez odpowiedzi. Frekwencja wyborcza wyniosła 42,32% uprawnionych do głosowania.
Premier Jose Luis Rodriguez Zapatero wezwał obywateli pozostałych krajów UE do "podążania drogą" otwartą przez wyborców hiszpańskich.
Jesteśmy pierwsi w Europie z Europa - powiedziała wicepremier Maria Fernandez Teresa de la Vega. Wicepremier wyraziła satysfakcję z wyników referendum. Te cyfry oznaczają, że 13 mln Hiszpanów poszło do urn, z czego ponad 11 mln głosowało za przyjęciem Konstytucji - powiedziała.
Frekwencja na poziomie 42,32% oceniana jest jako wyjątkowo niska. Podczas ostatnich wyborów do Parlamentu Europejskiego w czerwcu ub. roku frekwencja wyniosła 45%.
Pierwszymi politykami, którzy ocenili wyniki referendum byli Jose Blanco z socjalistycznej partii PSOE oraz Angel Acebes z opozycyjnej konserwatywnej Partii Ludowej (PP). Obaj wyrazili satysfakcję ze zwycięstwa Konstytucji Europejskiej, ale różnili się w ocenie frekwencji.
Jose Blanco uznał udział w referendum za "satysfakcjonujący", biorąc pod uwagę brak elementu konfrontacji miedzy dwiema opozycyjnymi partiami, co zwykle mobilizuje elektorat. Obie partie zawarły sojusz dla wspólnego poparcia Konstytucji Europejskiej. Ponadto nie było wątpliwości co do końcowego rezultatu - powiedział Blanco.
Hiszpanie mają świadomość korzyści płynących z przynależności do Unii Europejskiej. Nie było więc wątpliwości, że poprą traktat. Największym zmartwieniem polityków była frekwencja.
Sekretarz generalny opozycyjnej Partii Ludowej, Angel Acebes, określił udział elektoratu w niedzielnym referendum za "bardzo niski". To najniższa frekwencja ze wszystkich dotychczasowych referendów ogólnonarodowych w Hiszpanii - przypomniał.
Jak było do przewidzenia, najniższą frekwencję odnotowano w prowincjach autonomicznych Hiszpanii - w Katalonii i w Kraju Basków. Od 25-28% Katalończyków powiedziało "nie" europejskiej konstytucji. Podobnie postąpiło 30-33% Basków.
Wiele hiszpańskich radykalnych partii nacjonalistycznych opowiedziało się przeciwko europejskiej konstytucji, gdyż - ich zdaniem - nie zapewnia ona w wystarczającym stopniu praw narodowościowych.
Grażyna Opińska