Tajny raport ZUS. Jest reakcja ministerstwa

Wirtualna Polska ujawniła, że na zlecenie ZUS powstał raport o przyszłych emeryturach dzisiejszych przedsiębiorców, które mogą niebywale niskie. Raport do dziś nie został ujawniony. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada, że zwróci się o upublicznienie dokumentu.

Ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk
Ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk
Źródło zdjęć: © East News | Thierry Monasse/REPORTER
Adam Zygiel

Wirtualna Polska ujawniła, że na zlecenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych powstał raport pt. "Dobrowolne ubóstwo. O konsekwencjach dobrowolnego ZUS dla samozatrudnionych".

Jak wynika z dokumentu - większość samozatrudnionych w Polsce płaci minimalne składki, co prowadzi do groźby emerytalnego ubóstwa dla milionów Polaków, zwłaszcza kobiet. Państwo będzie musiało dopłacać do minimalnych świadczeń emerytalnych wielu z nich.

Raport, choć został ukończony w czerwcu 2024 roku, do dziś nie został opublikowany.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polacy o Trzaskowskim i Martyniuku. "Nie wiem, co to za sojusz będzie"

Ministerstwo reaguje

Jak przekazało WP Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej raport do resortu trafił 28 listopada 2024 roku.

"W okresie od 28 listopada 2024 r. do dziś, do MRPiPS nie wpłynął żaden wniosek o udostępnienie raportu. Co więcej, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, MRPiPS nie posiada narzędzi do wydawania wiążących poleceń i wytycznych ZUS-owi. Dotyczy to także publikacji raportów zamawianych przez ZUS" - podkreślono w komunikacie.

"Jednocześnie informujemy, że MRPiPS zwróci się do ZUS z rekomendacją rozważenia upublicznienia raportu. Transparentność i prowadzenie otwartej debaty publicznej na temat kluczowych kwestii społecznych, a taką z pewnością jest system ubezpieczeń społecznych, jest ważną i podzielaną przez kierownictwo MRPiPS wartością" - zaznaczono.

"Odnosząc się do problematyki raportu, informujemy, że wyzwania dotyczące przyszłości emerytalnej, w tym kwestie wynikające z wieloletnich, posttransformacyjnych procesów segmentacji na rynku pracy, stanowią jeden z motywów prac MRPiPS nad możliwymi instrumentami przeciwdziałania negatywnym skutkom tych procesów" - dodano.

Czytaj więcej:

Źródło artykułu:WP Wiadomości
zusemeryturaraport

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (25)