ŚwiatTajny raport Watykanu: gwałty na zakonnicach to codzienność

Tajny raport Watykanu: gwałty na zakonnicach to codzienność

Była włoska zakonnica-misjonarka chce odzyskać swoje dziecko, które urodziła w Wigilię ubiegłego roku i oddała do adopcji. Ojciec dziecka - ksiądz - nie chciał go uznać. Los i cierpienia zakonnic, które zaszły w ciąże na misjach, pozostają nadal jedną z najciemniejszych tajemnic Watykanu.

Tajny raport Watykanu: gwałty na zakonnicach to codzienność
Źródło zdjęć: © AFP | Gabriel Bouys

Jak donosi włoski dziennik "Il Resto del Carlino", w Macerata - miejscowości w regionie Marche - wybuchł spór sądowy o dziecko oddane do adopcji. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że matką rocznej dziewczynki jest była siostra zakonna, a ojcem - ksiądz.

Zakonnica walczy o swoje dziecko

Z informacji włoskich mediów wynika, że sprawa zaczęła się za granicą, na misji. Kiedy siostra zakonna zaszła w ciążę ze swoim przełożonym księdzem, a on nie miał zamiaru ani porzucić posługi kapłańskiej, ani uznać dziecka - pewne włoskie stowarzyszenie pomogło jej dyskretnie "rozwiązać problem". Misjonarka wróciła do Włoch by urodzić dziecko i oddać je do adopcji.

Dziewczynka urodziła się w Wigilię dokładnie rok temu i od razu została oddana do adopcji. Trybunał dla nieletnich w Ankonie wybrał rodzinę zastępczą i niechciany niemowlak trafił do nowej, kochającej rodziny.

Jednak po kilku miesiącach matka biologiczna się rozmyśliła. Opuściła zakon i rozpoczęła walkę w sądzie o dziecko. Przez dziesięć miesięcy pozostawało ono w rodzinie zastępczej, później jednak sąd orzekł, że córka ma wrócić do swojej rodzonej matki. Rodzice adopcyjni, którzy przywiązali się do małej, też rozpoczęli walkę o zatrzymanie dziecka. Sąd apelacyjny postanowił, że córka byłej siostry zakonnej ma pozostać w rodzinie zastępczej, aż do wydania ostatecznego orzeczenia.

Siostry gwałcone na misjach

W zeszłym roku ukazała się książka włoskiego dziennikarza tygodnika "Panorama" Carmelo Abbate pod tytułem "Sex and the Vatican", która opowiada o życiu seksualnym duchownych - homo- i heteroseksualnych. Autor poświęcił w niej kilka rozdziałów kobietom księży oraz siostrom zakonnym gwałconym na misjach przez swoich zwierzchników.

- Kościół musiał się do tego przyznać w 2001 roku. W misjach prowadzonych w biednych krajach, przełożeni preferują młode siostry zakonne od lokalnych dziewczyn, ponieważ te złożyły śluby czystości i są dziewicami, więc jest mniejsze ryzyko, że mają AIDS. Największą ilość gwałtów seksualnych odnotowuje się w Afryce, gdzie są też przypadki sióstr zmuszanych do brania pigułek antykoncepcyjnych oraz zgonów zakonnic podczas nielegalnych aborcji. Zakonnice gwałcone przez księży i biskupów są wyrzucane z Kościoła, gdy decydują się zgłosić to władzom cywilnym. Wszystko to jest znane Watykanowi, gdyż otrzymał tajny raport jednej z matek przełożonych zakonu misjonarek - mówi Carmelo Abbate.

Tajny raport

Jego słowa potwierdza artykuł Marco Politiego, który ukazał się w dzienniku "La Repubblica" w 2001 roku i opowiadał o tajnym raporcie, który 18 lutego 1995 roku został przekazany kardynałowi Eduardo Martinez Somalo, ówczesnemu Prefektowi Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Jego autorka - siostra Maria O'Donohue - koordynatorka z ramienia Caritasu programów zapobiegających AIDS, była bardzo jasna i precyzyjna w swoich oskarżeniach: "Nadużycia są powszechne i jest wiele zgłoszeń".

"Kandydatki do życia zakonnego są gwałcone przez księży, którym muszą przedstawiać certyfikaty zdrowia. Lekarze szpitali katolickich są często odwiedzani przez duchownych, którzy przyprowadzają siostry zakonne lub inne kobiety, by przerwały ciążę. Siostra O'Donohue opowiadała o historii jednej z zakonnic, która - zmuszona do aborcji - zmarła w wyniku zabiegu, a ksiądz odprawił za nią solenną mszę żałobną" - pisał Marco Politi w 2001 roku, cytując tajny raport.

Choć Kościół już wtedy postanowił podjąć odpowiednie kroki, aby także na misjach dbano o przestrzeganie celibatu, problem nadal istnieje. Los i cierpienia zakonnic, które zaszły w ciąże, pozostaje nadal jedną z najciemniejszych tajemnic Watykanu.

Specjalnie dla Wirtualnej Polski Agnieszka Zakrzewicz z Rzymu

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1738)