Trwa ładowanie...
d3iuy2v

Tajny plan opozycji na decentralizację Polski? Grabiec: nie ma nic wspólnego z PO

"Opozycja zamierza doprowadzić do zmiany ustroju państwa" - grzmiały w niedzielę media. "Ujawniony program, dotyczący m.in. decentralizacji państwa, nie ma nic wspólnego z Platformą Obywatelską" - zapewnia rzecznik partii Jan Grabiec.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jan Grabiec dementuje doniesienia mediów.
Jan Grabiec dementuje doniesienia mediów. (East News)
d3iuy2v

Radio Wnet napisało, że dotarło do "założeń programowych opozycji", które mają zostać przedstawione podczas uroczystości 4 czerwca. Założenia zakładają daleko idącą decentralizację kraju, osłabienie instytucji centralnych i wzmocnienia samorządów, zwłaszcza szczebla wojewódzkiego.

Obszerny dokument ma opisywać ideę "Wielkiej Polski Obywatelskiej", a jego autorami mają być prawnik prof. Maciej Kisilowski oraz były szef Gabinetu Prezydenta RP za czasów urzędowania Bronisława Komorowskiego Paweł Lisiewicz.

d3iuy2v

Ich zdaniem w nowym nurcie opozycji mieliby odnaleźć się wyborcy o bardzo różnych poglądach politycznych, od lewicowców po konserwatystów, a nawet ci, którzy poglądowo wychodzą daleko poza obecne spory i pola polityczne.

Kisilowski z Lisiewicz zwracają uwagę na konieczność zmiany wizerunku przez Platformę Obywatelską, która dzisiaj kojarzy się z partią "ciepłej wody w kranie". Zmiana wizerunku, jak czytamy w dokumencie, jest koniecznością, aby Platforma Obywatelska mogła być twarzą nowego projektu i przyciągnąć wyborców o różnych poglądach.

"Czasy nakazów z Warszawy, niezależnie z jakiej ulicy, muszą się skończyć. (…) Centralistyczny model wprowadzenia reform wyczerpał swoje możliwości. Potrzebne jest nowe podejście do reformowania. Przeniesienie odpowiedzialności za dostarczanie większości usług publicznych na poziom lokalny, w szczególności wojewódzki ma ogromny potencjał" - piszą autorzy dokumentu.

- Nasza najbliższa aktywność polityczna i programowa będzie miała miejsce 8 czerwca na posiedzeniu Rady Krajowej w Warszawie, gdzie Grzegorz Schetyna przedstawi plan działania do czasu wyborów parlamentarnych - cytuje Jana Grabca interia.pl.

d3iuy2v

Zobacz także: Wybory do PE. Jacek Sasin uderza w Donalda Tuska

Polityk dodał, że założenia programowe nie zostały opracowane przez ekspertów pracujących dla Platformy Obywatelskiej.

- Nasz program, dotyczący decentralizacji państwa przedstawialiśmy ponad rok temu, kilka miesięcy przed wyborami samorządowymi. Jest on nieco inny - zaznaczył.

d3iuy2v

Źródło: interia.pl, wnet.fm

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3iuy2v

Podziel się opinią

Share
d3iuy2v
d3iuy2v
Więcej tematów