Trwa ładowanie...
ycipk-1itsz5

Tajny plan opozycji na decentralizację Polski? Grabiec: nie ma nic wspólnego z PO

"Opozycja zamierza doprowadzić do zmiany ustroju państwa" - grzmiały w niedzielę media. "Ujawniony program, dotyczący m.in. decentralizacji państwa, nie ma nic wspólnego z Platformą Obywatelską" - zapewnia rzecznik partii Jan Grabiec.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jan Grabiec dementuje doniesienia mediów.
Jan Grabiec dementuje doniesienia mediów. (East News)
ycipk-1itsz5

Radio Wnet napisało, że dotarło do "założeń programowych opozycji", które mają zostać przedstawione podczas uroczystości 4 czerwca. Założenia zakładają daleko idącą decentralizację kraju, osłabienie instytucji centralnych i wzmocnienia samorządów, zwłaszcza szczebla wojewódzkiego.

Obszerny dokument ma opisywać ideę "Wielkiej Polski Obywatelskiej", a jego autorami mają być prawnik prof. Maciej Kisilowski oraz były szef Gabinetu Prezydenta RP za czasów urzędowania Bronisława Komorowskiego Paweł Lisiewicz.

ycipk-1itsz5

Ich zdaniem w nowym nurcie opozycji mieliby odnaleźć się wyborcy o bardzo różnych poglądach politycznych, od lewicowców po konserwatystów, a nawet ci, którzy poglądowo wychodzą daleko poza obecne spory i pola polityczne.

Kisilowski z Lisiewicz zwracają uwagę na konieczność zmiany wizerunku przez Platformę Obywatelską, która dzisiaj kojarzy się z partią "ciepłej wody w kranie". Zmiana wizerunku, jak czytamy w dokumencie, jest koniecznością, aby Platforma Obywatelska mogła być twarzą nowego projektu i przyciągnąć wyborców o różnych poglądach.

"Czasy nakazów z Warszawy, niezależnie z jakiej ulicy, muszą się skończyć. (…) Centralistyczny model wprowadzenia reform wyczerpał swoje możliwości. Potrzebne jest nowe podejście do reformowania. Przeniesienie odpowiedzialności za dostarczanie większości usług publicznych na poziom lokalny, w szczególności wojewódzki ma ogromny potencjał" - piszą autorzy dokumentu.

- Nasza najbliższa aktywność polityczna i programowa będzie miała miejsce 8 czerwca na posiedzeniu Rady Krajowej w Warszawie, gdzie Grzegorz Schetyna przedstawi plan działania do czasu wyborów parlamentarnych - cytuje Jana Grabca interia.pl.

ycipk-1itsz5

Zobacz także: Wybory do PE. Jacek Sasin uderza w Donalda Tuska

Polityk dodał, że założenia programowe nie zostały opracowane przez ekspertów pracujących dla Platformy Obywatelskiej.

- Nasz program, dotyczący decentralizacji państwa przedstawialiśmy ponad rok temu, kilka miesięcy przed wyborami samorządowymi. Jest on nieco inny - zaznaczył.

ycipk-1itsz5

Źródło: interia.pl, wnet.fm

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1itsz5

ycipk-1itsz5
ycipk-1itsz5