Tajne ruchy Bułgarów. Przez pośredników wysłali Ukrainie broń wartą miliard dolarów

Bułgaria sprzedała Ukrainie potajemnie broń i amunicję za ponad miliard euro. Działo się to jednak w tajemnicy, a oficjalne działania i decyzje rządowe stwarzały przeciwne pozory. Znacząca część bułgarskiego społeczeństwa jest nastawiona prorosyjsko, dlatego też w maju 2022 roku bułgarski parlament stworzył "zasłonę dymną" i zakazał eksportu broni dla Kijowa.

Ukraińscy żołnierze od początku wojny korzystają z bułgarskich dostaw amunicji. Bułgarskie władze utrzymywały to w tajemnicy
Ukraińscy żołnierze od początku wojny korzystają z bułgarskich dostaw amunicji. Bułgarskie władze utrzymywały to w tajemnicy
Źródło zdjęć: © Getty Images | 2023 Anadolu Agency

Prawdę o potajemnych interesach Sofii ujawniła poniedziałek portal Euroactiv. Z ustaleń śledczych wynika, że od wybuchu wojny Bułgaria sprzedała Ukrainie przez pośredników, bez zawierania bezpośrednich umów, broń i amunicję za ponad miliard euro.

W maju 2022 roku parlamentarna bułgarska lewica przegłosowała zakaz eksportu broni dla Kijowa. Tuż po rosyjskiej agresji na Ukrainę ówczesna wicepremier Bułgarii, Kornelija Ninowa, stojąca na czele Bułgarskiej Partii Socjalistycznej powtarzała, że Sofia nie wyśle Ukrainę "ani jednego naboju".

- Jeśli parlament podejmie taką decyzję, nie podpiszę dokumentu. Prędzej opuszczę swoje stanowisko. Biorę pod uwagę bułgarski interes i wolę większości obywateli - powiedziała Ninowa pod koniec kwietnia 2022 roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Na pewno nie przegra". Ekspert o definicji wygranej

Po upadku rządu Petkowa w lipcu bułgarski parlament zdecydowaną większością głosów zdecydował o udzieleniu Ukrainie pomocy wojskowej z magazynów bułgarskiej armii. Prezydent Rumen Radew kategorycznie sprzeciwiał się tej decyzji, ale nie udało mu się jej powstrzymać. Sofia wysłała pomoc wojskową.

Tajne ruchy Bułgarów. Przez pośredników wysłali Ukrainie broń wartą miliard

Tajną formułę, jak wskazuje portal, Sofia wybrała nie tylko z powodu proputinowskiego nastawienia znaczących grup bułgarskiego społeczeństwa, ale również z obawy przed dywersją. Były już w przeszłości podejmowane próby sabotażu w tutejszych zakładach zbrojeniowych, a Emiliana Gebrewa, znanego biznesmena działającego w branży, próbowano otruć.

Z ustaleń bułgarskich śledczych wynika, że za tymi przypadkami stał rosyjski wywiad.

Sprzedaż produkcji państwowych zakładów zbrojeniowych w roku 2022 była jednak rekordowa. Wzrost sięgał nawet 100 procent. Eksport wart był ok. 1,1 - 1,3 mld euro.

- Bułgarskie firmy zbrojeniowe nie sprzedają broni i amunicji bezpośrednio firmom ukraińskim, ponieważ istnieje praktyka, że dzieje się to za pośrednictwem programów zagranicznych - powiedział Welizar Szałamanow, były p.o. ministra obrony, były przewodniczący Rady Nadzorczej Agencji Łączności i Informacji NATO, a obecnie dyrektor w Klubie Atlantyckim powiedział EURACTIV Bulgaria.

- Istnieje program z dobrym finansowaniem w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Polsce. Poprzez ten program kupuje się uzbrojenie potrzebne dla Ukrainy, czyli pieniądze nie są ukraińskie, ale brytyjskie, amerykańskie, polskie czy europejskie. Dlatego kupuje się je za pośrednictwem innych firm. Ponadto ważna jest logistyka, a jak wszyscy wiemy, jest ona organizowana głównie przez Polskę i leży w gestii tych firm, które kupują na rynku bułgarskim - wyjaśnił Szalamanow.

Wybrane dla Ciebie