Tajemniczy statek kosmiczny powrócił na Ziemię po 276 dniach

Chińskie media państwowe poinformowały o powrocie eksperymentalnego, tajemniczego statku kosmicznego na Ziemię po 276 dniach spędzonych na orbicie. Misja ta miała na celu przetestowanie krajowych technologii kosmicznych wielokrotnego użytku.

Chiński statek kosmiczny powrócił na Ziemię w poniedziałek.
Chiński statek kosmiczny powrócił na Ziemię w poniedziałek.
Źródło zdjęć: © East News | AP

W poniedziałek, 8 maja 2023 roku, bezzałogowy statek kosmiczny powrócił do centrum startowego Jiuquan w północno-zachodnich Chinach, kończąc swoją tajemniczą i udaną misję.

Nie podano żadnych szczegółów na temat tego, czym był pojazd i jakie technologie zostały przetestowane od czasu jego wystrzelenia na początku sierpnia 2022 r. Zdjęcia statku również nie zostały jeszcze upublicznione - donosi english.alarabiya.net.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tłum wiwatował. Rodzina królewska na balkonie Pałacu Buckingham

Jednak, jak informują media państwowe, misja ta stanowi duży przełom w chińskich badaniach nad technologią statków kosmicznych wielokrotnego użytku. Taki pojazd jest znacznie wygodniejszy i tańszy w użytkowaniu w przeciwieństwie do jednorazowych. Osiągnięcie tego celu ma bezpośrednie zastosowanie w organizacji przyszłych misji kosmicznych, zarówno dla celów cywilnych, jak i militarnych.

Nie jest to pierwszy tajemniczy lot chińskiego statku kosmicznego. W 2021 roku coś, co mogło być podobnym pojazdem, poleciało na skraj kosmosu i wróciło na Ziemię tego samego dnia - w misji, która również była w dużej mierze utrzymywana w tajemnicy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Potężny atak rakietowy z Gradów. Celem wagnerowcy

Nie jest jasne, czy chińskie władze zamierzają upublicznić informacje na temat tajemniczego pojazdu w najbliższej przyszłości. Komentatorzy w chińskich mediach społecznościowych spekulowali, że Pekin ulepsza statek kosmiczny, który stanowi odpowiedź Pekinu na amerykański X-37B. Autonomiczny wahadłowiec, który może pozostać na orbicie przez lata - mógłby mieć zastosowanie zarówno w misjach wojskowych, jak i cywilnych.

Czytaj też:

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (123)