Trwa ładowanie...

Tajemniczy głos z wieży w Smoleńsku

Kontroler ruchu na lotnisku Smoleńsk-Siewiernyj od początku nie chciał, aby prezydencki Tu-154M podchodził do lądowania - wynika z informacji, do których dotarł dziennik "Polska The Times".

Share
Tajemniczy głos z wieży w Smoleńsku
Źródło: AFP, Fot: OXANA ONIPKO
d2ifv26

Jak ustalił dziennik, 10 kwietnia rosyjscy kontrolerzy od początku byli przeciwni lądowaniu polskiej delegacji i mieli zamiar skierować samolot na lotnisko zapasowe, a decyzja o wyrażeniu zgody na lądowanie tupolewa mogła być wynikiem bezpośrednich rozmów z rosyjskimi wyższymi urzędnikami państwowymi lub funkcjonariuszami służb specjalnych.

Nowe, być może przełomowe informacje znajdują się w nagraniach rozmów z wieży kontroli ruchu. - to materiały zawierające bardzo dużo niezwykle wartościowych informacji - podkreśla płk Edmund Klich, szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych i polski akredytowany przy rosyjskiej komisji badającej katastrofę (MAK).

d2ifv26

Edmund Klich przyznaje w rozmowie z "Polską", że kontrolerzy kilkakrotnie kontaktowali się telefonicznie w sprawie lądowania prezydenckiego samolotu z ośrodkiem nadrzędnym. Jednak Klich nie chce zdradzić, o jaki ośrodek chodzi. Według informacji dziennika, kontrolerzy rozmawiali z kimś w Moskwie i Twerze, komu bezpośrednio podlega wojskowe lotnisku w Smoleńsku.

Jakie są personalia osób, z którymi rozmawiała wieża? - Wystąpiłem do MAK o ustalenie tożsamości oraz funkcji i roli tych osób w całym procesie podejmowania decyzji - powiedział Edmund Klich. Zaznaczył jednak, że w trakcie rozmowy używano pseudonimów.

Polecamy w wydaniu internetowym www.polskatimes.pl: Tajemniczy głos ze smoleńskiej wieży

d2ifv26

Podziel się opinią

Share
d2ifv26
d2ifv26
Więcej tematów