Tajemnicze rozmowy w Waszyngtonie. Sikorski potwierdza ws. Poczobuta
Szef MSZ Radosław Sikorski ujawnił, że prowadził rozmowy z USA w sprawie uwolnienia Andrzeja Poczobuta. Szczegóły negocjacji pozostają jednak poufne.
Co musisz wiedzieć?
- Andrzej Poczobut, dziennikarz i działacz polskiej mniejszości na Białorusi, odsiaduje karę ośmiu lat więzienia w Nowopołocku.
- Szef MSZ Radosław Sikorski potwierdził, że podczas wizyty w Waszyngtonie prowadził rozmowy z USA na temat uwolnienia Poczobuta.
- 12 lutego doszło do uwolnienia trojga białoruskich więźniów politycznych po rozmowach wysokiego rangą urzędnika USA z Alaksandrem Łukaszenką.
Jakie są szczegóły rozmów z USA?
Podczas wizyty w Waszyngtonie szef polskiego MSZ Radosław Sikorski osobiście prowadził rozmowy dotyczące uwolnienia Andrzeja Poczobuta. Jak jednak podkreślił, "szczegóły muszą zostać poufne".
- To jest sytuacja, w której - gdyby to ode mnie zależało - to oczywiście Andrzej Poczobut byłby wolny, ale niestety jest we władzy autorytarnego reżimu - powiedział Sikorski.
- Pozwólmy negocjatorom działać w dyskrecji - zaapelował.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kwaśniewski o Łukaszence. "Czuje się oszukany i opuszczony"
Były rozmowy USA z Mińskiem
Tymczasem z doniesień "The New York Times" wynika, że 12 lutego wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu USA, Christoper W. Smith, spotkał się z Alaksandrem Łukaszenką w Mińsku. Po tych rozmowach uwolniono troje białoruskich więźniów politycznych, co może sugerować, że podobne działania mogą być rozważane w przypadku Poczobuta.
Wszyscy uwolnieni zostali przekazani stronie amerykańskiej na granicy z Litwą.
Trudna sytuacja Andrzeja Poczobuta
We wtorek minęły cztery lata od aresztowania Andrzeja Poczobuta - dziennikarza i działacza polskiej mniejszości na Białorusi. Od maja 2023 r. odbywa karę ośmiu lat więzienia w kolonii karnej w Nowopołocku, po skazaniu go przez reżim za rzekome "wzniecanie, podżeganie do nienawiści" i "wzywanie do działań na szkodę Białorusi". Białoruska prokuratura oskarżała go też o "rehabilitację nazizmu", a potem także o "wzywanie do sankcji i działań na szkodę Białorusi".
Sytuacja Andrzeja Poczobuta pozostaje trudna, a jego uwolnienie zależy od skomplikowanych negocjacji międzynarodowych.
Polska nadal domaga się jego uwolnienia i oczyszczenia z zarzutów, które uznaje za politycznie motywowane.
Czytaj również: Zaskakująca propozycja Łukaszenki. Mówi o USA i Ukrainie