Tajemnicza zwłoka PiS. "Znaleźli" wnioski o uchylenie immunitetów
"W sejmowej szafie odnalazło się kilkanaście wniosków dotyczących głównie opozycji, nad którymi prace wstrzymano na finalnym etapie" - informuje "Rzeczpospolita". Gazeta opisuje tajemniczą zwłokę PiS z wnioskami o uchylenie immunitetu posłów opozycji.
W 2022 roku posłanki Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus i Beata Maciejewska przykleiły kartkę do bramy przed siedzibą PiS, na której widniał napis: "Z przykrością zawiadamiamy o śmierci ponad 100 tysięcy Polek i Polaków. Zmarli na COVID-19. Winę za to ponosi PiS, który ze strachu przed antyszczepionkowcami nie podjął decyzji ratujących życie".
Protest posłanek. Wnioski o uchylenie immunitetu
Protest nie pozostał niezauważony przez organy ścigania. Policja, po przeanalizowaniu nagrania z kamery monitoringu i przesłuchaniu świadków, doszła do wniosku, że doszło do naruszenia prawa. Konkretnie zarzuciła posłankom naruszenie art. 63a Kodeksu wykroczeń, który zabrania umieszczania ogłoszeń w miejscach do tego nieprzeznaczonych.
W odpowiedzi na to policja wystąpiła z wnioskami o uchylenie immunitetów posłankom, jednak ostatecznie nie doszło do realizacji tych wniosków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Odśnieżali dach bez zabezpieczeń. Nagranie z Gliwic rozgrzało internautów
Zarzuty za organizację koncertu Madonny w Warszawie
Sejm nie doprowadził sprawy do końca. Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych odziedziczyła po poprzedniej kadencji wiele nierozwiązanych spraw.
- To dziwna, niespotykana do tej pory sytuacja - mówi nowo wybrany przewodniczący komisji Jarosław Urbaniak z KO. Według jego wyliczeń, po poprzedniej kadencji pozostało 15 wniosków, które już uzyskały opinię komisji, a więc pozostało tylko przeprowadzić głosowanie na sali obrad. Sześć z nich jest bezprzedmiotowych, gdyż dotyczą osób, które nie uzyskały reelekcji w październikowych wyborach.
Wśród tych spraw jedna z najgłośniejszych dotyczy Joanny Muchy z Polski 2050-Trzeciej Drogi. Prokuratura chce postawić jej zarzuty przekroczenia uprawnień w związku z organizacją koncertu Madonny na Stadionie Narodowym, kiedy to posłanka pełniła funkcję ministra sportu.
Wiele z tych nierozstrzygniętych wniosków nie wynika z oskarżenia publicznego, ale prywatnego. Przykładem mogą być sprawy założone przeciwko szefowi klubu KO Borysowi Budce przez sędziego Przemysława Radzika, czy przeciwko Katarzynie Lubnauer z KO założone przez byłego wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka.
Źródło: "Rzeczpospolita"