Trwa ładowanie...

"Uciekali w popłochu". Wiemy, co się działo w tajemniczym ośrodku

Pogniłe podłogi, zniszczone instalacje, wyrwane kable - tak wygląda przejęty przez Lasy Państwowe ośrodek wypoczynkowy w Skubiance nad Narwią. - Obiekt dzierżawiony przez ambasadę Rosji czasy świetności ma dawno za sobą - mówią mieszkańcy, którzy opowiedzieli o tym, co działo się tam za czasów ZSRR.

Tajemnice rosyjskiego ośrodka w Polsce. "Uciekali stąd w popłochu"Tajemnice rosyjskiego ośrodka w Polsce. "Uciekali stąd w popłochu"Źródło: PAP, WP
d3bb912
d3bb912

Skubianka to niewielka mazowiecka wieś znajdująca się niedaleko Zalewu Zegrzyńskiego. Jest bardzo spokojnym miejscem, gdzie z centrum Warszawy można dojechać w około godzinę. Znajduje się tutaj wiele domków rekreacyjnych, które należą do mieszkańców stolicy i okolicznych miejscowości. Na stałe we wsi mieszka około 500 osób.

Rosyjski ośrodek wypoczynkowy powstał tutaj na początku lat 80. Dojazd do niego jest bardzo prosty. Jadąc od Zegrza, za tablicą informującą o wjeździe do Skubianki wystarczy skręcić w lewo, a następnie jechać cały czas prosto ulicą Żeglarską.

We wsi Skubianka mieszka około 500 osób. Wirtualna Polska
We wsi Skubianka mieszka około 500 osób.Źródło: Wirtualna Polska

Działka dzierżawiona wcześniej przez ambasadę Rosji znajduje się w środku lasu, bardzo blisko brzegu Narwi. Teren jest zagrodzony, a na płocie znajdują się napisy informujące o zakazie wstępu. Tuż przy głównej bramie wjazdowej ustawiono znak zakazu ruchu.

d3bb912

Kiedy w sobotę pojawiliśmy się na miejscu, terenu pilnowało czterech pracowników nadleśnictwa, którzy nie pozwalali zbliżyć się do ośrodka. Przed bramą znajduje się też niewielki budynek przypominający stację transformatorową. Na jego drzwiach ktoś napisał po rosyjsku "nie wojnie".

Napis "nie wojnie" na drzwiach do stacji transformatorowej. Wirtualna Polska
Napis "nie wojnie" na drzwiach do stacji transformatorowej.Źródło: Wirtualna Polska

W sąsiedztwie ośrodka wypoczynkowego znajdują się też inne zabudowania. W większości są to niewielkie domki, które nie są zamieszkiwane na stałe. Przed jednym z nich spotykamy pana Jerzego i jego żonę Olgę. Małżeństwo pochodzi z Wołomina. W deszczowy dzień przyjechali "na działkę" po drewno, które pakowali do bagażnika swojego terenowego samochodu.

- Bardzo dobrze, że w końcu udało się przejąć ten teren. Kiedyś nam mówili, że Rosjanie go kupili. Okazało się, że ambasada go jednak dzierżawiła. Śmieszne pieniądze za to płacili - mówi pani Olga, którą pytamy o sąsiadów.

d3bb912

- Pamiętam, jak to wszystko powstawało. To był 81. rok. Tam są domki fińskie i jeszcze jeden oddzielny budynek, w którym przebywał ambasador. Byłam w środku, luksusów jak na tamte czasy nie mieli. Wnętrza niczym się nie różniły od naszych - dodaje.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rosjanie próbowali uciekać. Nie spodziewali się tego, co stanie się za chwilę

- Ten ośrodek działał raczej w wakacje. Wiadomo, że czasami było głośniej, ale nie tak, żeby odbywały się libacje do piątej nad ranem - twierdzi z kolei pan Jerzy.

d3bb912

- Był jeden incydent, kiedy Rosjanie otworzyli furtkę z tyłu i weszli na naszą działkę. Ale szybko zareagowaliśmy i ich wygoniliśmy. Potem nie odważyli się już tu wchodzić, bo mieliśmy psy. Jednego z nich nazwaliśmy Rubel. Rosjanie byli wściekli, bo jak go wołaliśmy, to głos niósł się po całym lesie - śmieje się Olga, która pokazuje nam, że na cześć czworonoga powstała tablica upamiętniająca.

Tablica upamiętniająca psa Rubla na działce pana Jerzego i pani Olgi. Wirtualna Polska
Tablica upamiętniająca psa Rubla na działce pana Jerzego i pani Olgi.Źródło: Wirtualna Polska

Kolejną osobą, którą spotykamy jest pan Zdzisław, który przebywa na zmianę w Warszawie i Skubiance. Jak twierdzi, jest jednym z najdłużej mieszkających w lesie.

d3bb912

- Miałem dwadzieścia-kilka lat, jak się tu zacząłem urządzać. Pamiętam, że kiedyś ten ośrodek tętnił życiem. Szczególnie w święta państwowe Rosji były imprezy. Na pewno organizowali konferencje, które kończyły się zabawą. Nie raz słyszałem "Uraaaaaa" i stukanie kieliszków, które niosło się po całej okolicy - wspomina mężczyzna.

Jak dodaje, mieszkańcy okolicznych domów często widzieli w lesie milicję. - Na szczęście nie było incydentów. Oni chyba przyjeżdżali tu prewencyjnie - twierdzi.

Pan Zdzisław jedną z osób najdłużej mieszkających w lesie. Wirtualna Polska
Pan Zdzisław jedną z osób najdłużej mieszkających w lesie.Źródło: Wirtualna Polska

Pytamy o czasy współczesne. - Ostatni raz widziałem tutaj kogoś w zeszłe wakacje. Ale to byli jednodniowi turyści. Ten ośrodek jest tak zaniedbany, że wątpię, by ktoś chciał tu wypoczywać tygodniami. To już nie te czasy. Kiedyś przyjeżdżały tutaj autokary wypełnione po brzegi. Przez cały sezon był ruch. Teraz, w tych domkach zapewne są tylko myszy i robaki - mówi.

d3bb912

Pan Zdzisław mówi, że jeszcze niedawno terenu pilnował dozorca, który mieszkał w ośrodku razem z żoną. - Jak tylko wybuchła wojna i zaczęła się dyskusja o rosyjskich nieruchomościach w Polsce, oni zabrali wszystkie rzeczy i uciekli w popłochu. Ale nie wywozili niczego poza swoimi rzeczami osobistymi - opowiada.

Jak pisaliśmy w Wirtualnej Polsce, ambasada Rosji dzierżawiła ośrodek w Skubiance w pobliżu Zalewu Zegrzyńskiego od lat 80. XX wieku. Cały teren to niemal 5 h, znajdują się na nim dwa hotele, dwie wille i osiem domków letniskowych.

Teren został przejęty przez Lasy Państwowe. Wirtualna Polska
Teren został przejęty przez Lasy Państwowe. Źródło: Wirtualna Polska

Ostatnia umowa wynajmu trwała do 13 kwietnia 2022 roku i była zawarta przez Rosjan w 2010 roku. Poprzednie zawierane były na dziesięć, piętnaście czy dwadzieścia lat. Rosjanie na terenie tego obiektu byli do pierwszej połowy maja, kiedy to dostawca prądu do obiektu odciął zasilanie z powodu nieopłaconych od lutego rachunków.

d3bb912

Po przejęciu terenu, na miejscu pracuje rzeczoznawca z zakresu budownictwa, który ma ocenić, czy znajdujące się na nim budynki mogą być użytkowane, czy nadają się już tylko do rozbiórki.

- Zniszczone jest prawie wszystko. Powyrywane są nawet kable ze ścian, porozrzucane śmieci, jakieś zabawki, porozwalane ławki i stoły, zniszczone miejsce na ognisko - mówił w rozmowie z PAP nadleśniczy Nadleśnictwa Jabłonna Lasy Państwowe Paweł Szymański. Dodał, że w jednym z budynków zastano nawet dziurę w suficie oraz wózek dla dzieci.

Po przejęciu ośrodka w Skubiance swój sprzeciw wyraziła ambasada Rosji w Polsce. - Ambasada Rosji złoży protest do polskiego MSZ w sprawie nielegalnego zajęcia ośrodka wypoczynkowego pod Warszawą - poinformowała placówka w oświadczeniu cytowanym przez rosyjską agencję prasową RIA Novosti.

Mateusz Dolak, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3bb912
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d3bb912
Więcej tematów