Trwa ładowanie...

Polacy przejęli ośrodek ambasady Rosji. Niewiarygodne, co zobaczyli w środku

Na początku listopada Lasy Państwowe przejęły dzierżawiony przez ambasadę Rosji w Polsce ośrodek wypoczynkowy w miejscowości Skubianka. Okazało się, że obiekt znajduje się w fatalnym stanie. W środku zastano m.in. przegniłe podłogi oraz wyrwane ze ścian kable. Mimo to rosyjska ambasada protestuje przeciwko odebraniu obiektu, o który nie dbała od lat.

Polacy przejęli ośrodek ambasady Rosji. Niewiarygodne, co zobaczyli w środkuPolacy przejęli ośrodek ambasady Rosji. Niewiarygodne, co zobaczyli w środkuŹródło: PAP
dbvlzz8
dbvlzz8

Ambasada Rosji dzierżawiła ośrodek w Skubiance w pobliżu Zalewu Zegrzyńskiego od lat 80. XX wieku. Cały teren to niemal 5 ha, znajdują się na nim dwa hotele, dwie wille i osiem domków letniskowych.

- Ostatnia umowa wynajmu trwała do 13 kwietnia 2022 roku i była zawarta przez Rosjan w 2010 roku. Poprzednie zawierane były na dziesięć, piętnaście czy dwadzieścia lat. Rosjanie na terenie tego obiektu byli do pierwszej połowy maja, kiedy to dostawca prądu do obiektu odciął zasilanie z powodu nieopłaconych od lutego rachunków - powiedział nadleśniczy Nadleśnictwa Jabłonna Lasy Państwowe Paweł Szymański.

Dodał, że od przejęciu terenu, na miejscu pracuje rzeczoznawca z zakresu budownictwa, który ma ocenić czy znajdujące się na nim budynki mogą być użytkowane, czy nadają się już tylko do rozbiórki.

dbvlzz8

- Zniszczone jest prawie wszystko. Powyrywane są nawet kable ze ścian, porozrzucane śmieci, jakieś zabawki, porozwalane ławki i stoły, zniszczone miejsce na ognisko - wymieniał Szymański. Dodał, że w jednym z budynków zastano nawet dziurę w suficie oraz wózek dla dzieci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Rosjanie próbowali uciekać. Nie spodziewali się tego, co stanie się za chwilę

Od listopada teren znajduje się pod nadzorem Straży Leśnej. - Co dalej stanie się z tym miejscem zależy od wyników badań nadzoru budowlanego i biegłego sądowego. Dziś trudno powiedzieć, czy będziemy to remontowali, czy burzyli. To będzie decyzja Lasów Państwowych - podsumował nadleśniczy.

dbvlzz8

Rosja protestuje. "Nielegalne działania"

Po przejęciu ośrodka w Skubiance swój sprzeciw wyraziła ambasada Rosji w Polsce. - Ambasada Rosji złoży protest do polskiego MSZ w sprawie nielegalnego zajęcia ośrodka wypoczynkowego pod Warszawą - poinformowała placówka w oświadczeniu cytowanym przez rosyjską agencję prasową RIA Novosti.

Strona rosyjska przekazała ponadto, że ośrodek jest od początku tego roku "zamrożony" i nie jest wykorzystywany "ze względów bezpieczeństwa oraz w związku z wydaleniem przez polskie władze w marcu tego roku dużej grupy pracowników ambasady i wyjazdem członków rodzin pracowników".

W komunikacie podkreślono również, że Rosjanie uważają, że kilka budynków znajdujących się na terenie ośrodka jest ich własnością.

dbvlzz8

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dbvlzz8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dbvlzz8
Więcej tematów