Trwa ładowanie...

Tajemnice PRL: Marzec 1968 - "komandosi" i antysemicka nagonka

- Kampania antysyjonistyczna to był temat zastępczy. Zamiast mówić o istocie buntu, o protestach intelektualistów, których przyczyną były przede wszystkim ograniczenia cenzuralne, polityka kulturalna i zdjęcie "Dziadów" ze sceny Teatru Narodowego, mówiono o temacie zastępczym, czyli o "zagrożeniu syjonistycznym" w Polsce - mówi prof. Jerzy Eisler, dyrektor oddziału IPN w Warszawie, w programie "Tajemnice PRL". Wyjaśnia w ten sposób antysemicką nagonkę zapoczątkowaną przez PZPR w marcu 1968 roku.

Tajemnice PRL: Marzec 1968 - "komandosi" i antysemicka nagonkaŹródło: PAP
d33eggj
d33eggj

Masowe wystąpienia w całej Polsce rozpoczęły się od protestu zorganizowanego przez nieformalną grupę studentów działającą na terenie Uniwersytetu Warszawskiego. Komitet uczelniany partii nazywał ich "komandosami", co miało nawiązywać do ich sposobu działania. - Była to grupa młodych ludzi skupionych wokół Adama Michnika, byli to ludzie bardzo oczytani, zdecydowanie przewyższali swoich rówieśników. Pojawiali się na otwartych zebraniach partii i Związku Młodzieży Socjalistycznej i zadawali przybyłym z zewnątrz prelegentom niewygodne pytania. Ponieważ posiadali sporą wiedzę, byli niewygodnymi partnerami w rozmowie i często ich pytania rozbijały te spotkania - wyjaśnia prof. Eisler.

W programie "Tajemnice PRL" będziemy przedstawiali najważniejsze wydarzenia i zjawiska społeczne z Polski ludowej. Program prowadzi prof. Antoni Dudek, wiceprzewodniczący Rady IPN. Gościnnie w programie wystąpią historycy - najlepsi specjaliści w omawianych tematach.

d33eggj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33eggj
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj