HistoriaTajemnice PRL: Cenzura

Tajemnice PRL: Cenzura

Cenzura z ogromną gorliwością zwalczała wszystko, co mogło uderzyć w starannie pielęgnowany wizerunek osób z kierownictwa PZPR. Odrzucano nie tylko artykuły, ale również zdjęcia, na których przywódcy wypadali niekorzystnie. Nie pozwalano również na publikacje, które w pozytywnym świetle prezentowały ludzi uznawanych za wrogów - m.in. duchownych.

Tajemnice PRL: Cenzura
Źródło zdjęć: © PAP

Mechanizmy działania cenzury i skalę zjawiska ujawnił Tomasz Strzyżewski - krakowski cenzor, który w 1977 roku uciekł na Zachód. - To było coś nadzwyczajnego dlatego, że po raz pierwszy cenzura została zdemaskowana. Po raz pierwszy w ogóle nagle zobaczono urzędowe dokumenty, w których jest określone, co ma być ścinane. Dotyczą one kultury, literatury, gospodarki, spraw politycznych i religijnych. Nie wolno było wymieniać określonych tematów, danych, osób - wyjaśnia prof. Andrzej Friszke z Instytutu Studiów Politycznych PAN.

W programie "Tajemnice PRL" przedstawiamy najważniejsze wydarzenia i zjawiska społeczne z okresu Polski Ludowej. Program prowadzi prof. Antoni Dudek, przewodniczący Rady IPN. Gościnnie w "Tajemnicach PRL" występują najlepsi specjaliści w omawianych tematach.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)