Tajemnice Czesława Kiszczaka
Tajemnice gen. Czesława Kiszczaka
Nieznane fakty z życia generała...
Po śmierci gen. Wojciecha Jaruzelskiego to on stał się złowrogim symbolem komunistycznego reżimu. Dlatego manifestacja w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w tym roku odbędzie się pod domem gen. Czesława Kiszczaka na warszawskim Mokotowie. Do stołecznego ratusza wpłynęły zgłoszenia dwóch zgromadzeń w nocy z 12 na 13 grudnia - jednego na 300, drugiego na tysiąc osób. Czy drugi z autorów stanu wojennego, były szef MSW będzie w tym czasie w swojej willi? Pytanie jest otwarte, bo po dwóch dniach został wypisany z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Do szpitala doprowadzono go na przymusowe badania na wniosek sądu apelacyjnego, który rozpatruje odwołanie od wyroku z 2012 r. W procesie dotyczącym stanu wojennego uznano wtedy gen. Kiszczaka za winnego udziału w związku przestępczym o charakterze zbrojnym. Sprawa w apelacji jest odroczona ze względu na stan zdrowia i wiek generała. Generał ma ponoć cierpieć na chorobę Alzheimera i problemy neurologiczne, ale jak powiedział WP jeden z
badających go lekarzy jest w dużo lepszej formie niż się wydaje. - Jest w bardzo zaawansowanym wieku i jego ciało w naturalny sposób się degeneruje. Cały czas zachowuje sprawność umysłową - dodał.
Poznaj sylwetkę sylwetkę człowieka, który stał obok gen. Jaruzelskiego. Gen. Czesław Kiszczak ze służbami specjalnymi PRL był związany od czasów ich powstania. Przeszedł przez wszystkie szczeble kariery wojskowej i politycznej. Zakończył ją jako generał broni oraz prezes rady ministrów. W rządzie Tadeusza Mazowieckiego miał funkcję wicepremiera. W lipcu 1990 r. wycofał się z polityki. Czy uniknie kary?
(js)