Trwa ładowanie...
Discovery Historia
historia
24-07-2015 16:48

Tajemnica zaginionego złota III Rzeszy

Gdy w kwietniu 1945 roku Berlin był zagrożony, zarówno ze strony zachodnich Aliantów i Związku Radzieckiego, minister propagandy Joseph Goebbels i prezes Banku Rzeszy Walther Funk postanowili, że złoto trzeba przenieść. Wszystko miało zostać przewiezione na południe, jednak część skarbu zaginęła. 36 skrzyń pełnych złota nie doliczono się nigdy.

Tajemnica zaginionego złota III RzeszyŹródło: Dicovery Historia
d4kmav8
d4kmav8

Gdy w kwietniu 1945 roku Berlin był zagrożony, zarówno ze strony zachodnich Aliantów, jak i Związku Radzieckiego, minister propagandy Joseph Goebbels i prezes Banku Rzeszy Walther Funk postanowili, że należące do III Rzeszy złoto trzeba przenieść. Wszystko miało zostać przewiezione z Berlina na południe, jednak część skarbu zaginęła. 36 skrzyń pełnych złota nie doliczono się nigdy.

22 kwietnia ciężarówki z cennym ładunkiem dotarły do obozu strzelców alpejskich w Mittenwald. Dowodzący obozem Franz Pfeiffer chciał ukryć skarb nie tylko przed Amerykanami. Oficerowie uczestniczący w ukrywaniu złota zostali zobowiązani do zachowania tajemnicy, ustalili też wspólne zeznanie. Po wojnie, gdy niemiecka prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zaginionego ładunku, Pfeiffer mieszkał już w Argentynie. Wszyscy bezpośrednio związani ze sprawą już nie żyją.

d4kmav8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kmav8
Więcej tematów