HistoriaTajemnica zaginionego złota III Rzeszy

Tajemnica zaginionego złota III Rzeszy

Gdy w kwietniu 1945 roku Berlin był zagrożony, zarówno ze strony zachodnich Aliantów i Związku Radzieckiego, minister propagandy Joseph Goebbels i prezes Banku Rzeszy Walther Funk postanowili, że złoto trzeba przenieść. Wszystko miało zostać przewiezione na południe, jednak część skarbu zaginęła. 36 skrzyń pełnych złota nie doliczono się nigdy.

Tajemnica zaginionego złota III Rzeszy
Źródło zdjęć: © Dicovery Historia

24.07.2015 16:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Gdy w kwietniu 1945 roku Berlin był zagrożony, zarówno ze strony zachodnich Aliantów, jak i Związku Radzieckiego, minister propagandy Joseph Goebbels i prezes Banku Rzeszy Walther Funk postanowili, że należące do III Rzeszy złoto trzeba przenieść. Wszystko miało zostać przewiezione z Berlina na południe, jednak część skarbu zaginęła. 36 skrzyń pełnych złota nie doliczono się nigdy.

22 kwietnia ciężarówki z cennym ładunkiem dotarły do obozu strzelców alpejskich w Mittenwald. Dowodzący obozem Franz Pfeiffer chciał ukryć skarb nie tylko przed Amerykanami. Oficerowie uczestniczący w ukrywaniu złota zostali zobowiązani do zachowania tajemnicy, ustalili też wspólne zeznanie. Po wojnie, gdy niemiecka prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zaginionego ładunku, Pfeiffer mieszkał już w Argentynie. Wszyscy bezpośrednio związani ze sprawą już nie żyją.

Źródło artykułu:Discovery Historia
historiaiii rzeszazłoto
Komentarze (0)