PolskaTabele wynagrodzeń są zgodne z konstytucją

Tabele wynagrodzeń są zgodne z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ustalenie przez organizacje zarządzające prawami autorskimi tzw. tabel wynagrodzeń nie jest sprzeczne z konstytucyjną zasadą wolności gospodarczej.

Trybunał Konstytucyjny rozpoznał pytanie prawne Sądu Okręgowego w Warszawie oraz Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotyczące ustalania wynagrodzeń za korzystanie z utworów lub artystycznych wykonań. Wedle obowiązującej obecnie ustawy o prawie autorskim ustalanie wynagrodzeń za korzystanie z utworów opiera się na tabelach minimalnych wynagrodzeń zatwierdzanych przez ministerstwo kultury.

Sądy zadające pytanie prawne zauważyły, że odgórne ustalenie cen w tabelach wynagrodzeń może ograniczać prowadzenie negocjacji pomiędzy stronami. Oznaczałoby to, że fragment ustawy odnoszący się do ustalania tabel jest niezgodny z konstytucyjną zasadą wolności gospodarczej.

TK uznał jednak, że przepis dotyczący tabel "nie jest niezgodny z konstytucją", jak napisano w sentencji wyroku. Zdaniem sędziów TK podczas zatwierdzania przez komisję ministerialną tabel wynagrodzeń nie dochodzi do "urzędowego zatwierdzania cen" ani też do "ustalania cen w obrocie gospodarczym", jak sugerowały zadające pytanie sądy.

Według TK ustalanie cen za wykorzystanie danego utworu następuje za każdym razem w konkretnej umowie między organizacją posiadającą tabele a użytkownikiem. Cena minimalna, wynikająca z tabel, ogranicza swobodę umów w zakresie ceny, ale nie zamyka drogi do negocjacji. Przepis nie jest więc sprzeczny z konstytucją.

Orzeczenie TK jest ostateczne, a jego sentencja podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)