Trwa ładowanie...
ycipk-12ip2y

Szymon Hołownia i jego partia. Kto powinien się jej bać? [ANALIZA]

Szymon Hołownia nie ukrywa, że po wyborach prezydenckich będzie tworzył własne ugrupowanie na wzór prezydenta Zełeńskiego na Ukrainie. Tam skończyło się to dominacją nowej partii na scenie politycznej. My sprawdzamy, jaki elektorat przyciąga Szymon Hołownia i jakie partie powinny mieć się na baczności w obawie przed odpływem ich wyborców.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szymon Hołownia chce wystartować w wyborach prezydenckich
Szymon Hołownia chce wystartować w wyborach prezydenckich (PAP, Fot: Adam Warżawa)
ycipk-12ip2y

Na podstawie najnowszego badania IBSP sprawdziliśmy, ze zwolenników których ugrupowań składa się elektorat gotowy głosować na Szymona Hołownię w I turze wyborów prezydenckich.

Jak się okazuje, ponad połowa chcących głosować w wyborach prezydenckich na Szymona Hołownię to wyborcy Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy (55,20 proc.). Odpowiednio, aż ⅓ popierających Szymona Hołownię to osoby, które w wyborach parlamentarnych deklarują poparcie dla Koalicji Obywatelskiej (34,04 proc.), a 21,16 proc. jego zwolenników to parlamentarny elektorat Lewicy.

Na kolejnych miejscach znaleźli się ci, którzy w wyborach parlamentarnych głosowaliby na Polskie Stronnictwo Ludowe (14,48 proc.), a niewiele mniejszą grupę stanowią z kolei wyborcy Konfederacji (13,85 proc.). Najmniej chętni, by głosować na Szymona Hołownię byli wyborcy Prawa i Sprawiedliwości, wśród których poparcia w I turze wyborów prezydenckich udzieliłoby mu tylko 3 proc..

ycipk-12ip2y
Materiały prasowe
Podziel się

Wyraźnie widać, że na polskiej scenie politycznej zrobiłby się jeszcze większy tłok po stronie opozycji. Już w poprzedniej kadencji rywalizacja pomiędzy partiami opozycyjnymi, głównie Platformą, Nowoczesną, PSL i Lewicą pochłaniała spore zasoby partii, pojawienie się Szymona Hołowni ten efekt by zwiększyło.

Jakie poglądy polityczne mają wyborcy Hołowni? Przeważają ci, którzy określają je jako centrowe (34 proc.). Liczną grupę stanowią też ci, którzy nie potrafili określić, jakie poglądy reprezentują (28,47 proc.). Dwie kolejne, mocno zbliżone do siebie grupy to z kolei osoby, które postrzegają się jako raczej lewicowe oraz raczej prawicowe (14,44 proc. i 13,91 proc.).

Dominacja poglądów centrowych to zła wiadomość dla Koalicji Obywatelskiej, której elektorat składa się z ponad 50 proc. wyborców, którzy deklarują takie poglądy. Dodatkowo elektorat KO to w 20 proc. osoby z raczej lewicowymi poglądami. To właśnie Koalicja Obywatelska, już obecnie po przejściach, mogłaby się najbardziej obawiać pojawienia partii Szymona Hołowni.

ycipk-12ip2y
Materiały prasowe
Podziel się

Drugą partią, która ma się czego bać, jest Lewica, która składa się niemal w połowie z wyborców raczej lewicowych, a w 20 proc. z wyborców centrowych. Wyborcy Szymona Hołowni w dużym stopniu przypominają wyborców… partii Wiosna Roberta Biedronia, który podbierał centrowych wyborców Koalicji Obywatelskiej z jednej strony a z drugiej strony wyborców lewicowych SLD. Dziś wyborcy, których mógł rozczarować Robert Biedroń, mogli wybrać właśnie Hołownię. Dlatego na styku tych dwóch kandydatów zapowiada się nerwowa kampanie prezydencka.

Więcej na ten temat przeczytasz na: StanPolityki.pl

O autorze: Łukasz Pawłowski, prezes Ogólnopolskiej Grupy Badawczej, założyciel serwisu StanPolityki.pl. Specjalizuje się w badaniach, analizach i prognozach wyborczych.

ycipk-12ip2y
Materiały prasowe
Podziel się

Zobacz też: Joanna Mucha zgadza się z Donaldem Tuskiem. Deklaruje: "Chcę być premierem"

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-12ip2y
Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-12ip2y

ycipk-12ip2y
ycipk-12ip2y
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów