Szymczycha: pięć zasad prezydenta wobec ustawy o rtv
W ostatnich dniach marca 2002 roku
zaprezentowałem prezydentowi zakres zmian proponowanych w
nowelizacji ustawy o rtv, a prezydent przedstawił mi pięć zasad, w
oparciu o które miałem prezentować jego stanowisko w tej sprawie -
zeznał przed komisją śledczą sekretarz stanu w Kancelarii
Prezydenta Dariusz Szymczycha.
Szymczycha powiedział w sobotę, że jego zainteresowanie ustawą "podjęte z polecenia prezydenta" datuje się od drugiej dekady marca 2002 r. Powiedział, że prezydent polecił mu monitorowanie prac nad nowelizacją ustawy, które będą prowadzone w Sejmie, i prezentowanie stanowiska w sprawie ładu medialnego w oparciu o pięć zasad.
"Po pierwsze - naczelną wartością jest wolność słowa i wypowiedzi. Po drugie - w perspektywie przystąpienia Polski do UE polskie prawo medialne trzeba dostosowywać do norm europejskich. Po trzecie - zmiany w prawie powinny uszanować równość podmiotów niezależnie od formy ich własności, dlatego zmiany w ustawie powinny być odbierane jako korzystne tak przez media publiczne jak i prywatne" - wymieniał zasady Szymczycha.
"Po czwarte - ograniczenia koncentracji kapitału w projektowanych zmianach są zbyt restrykcyjne, idą za daleko, nasz rynek mediów jest młody, dopiero kształtuje się, nie należy więc ograniczać jego rozwoju. Przed wejściem Polski do UE powinniśmy być zainteresowani tym, aby polskie spółki medialne były silne i zdolne do europejskiej konkurencji. Po piąte - członkowie KRRiT nie powinni sprawować urzędu przez dwie kadencje" - powiedział.
Zastrzegł przy tym, że tych ogólnych zasad, jakim powinna odpowiadać nowelizacja ustawy, w żadnej mierze nie można było traktować jako propozycji szczegółowych poprawek w projekcie nowelizacji.