Trwa ładowanie...
d1fvzil

Szymański: Londyn powinien wywiązać się ze zobowiązań wobec budżetu UE

• Zobowiązania, co do których Wielka Brytania sama dobrowolnie przystała, powinny być respektowane - powiedział w Brukseli Konrad Szymański
• Wiceminister spraw zagranicznych przypomniał, że Londyn powinien płacić do budżetu UE do 2020 r.
- Polska oczekuje, że planująca wystąpienie z Unii Europejskiej Wielka Brytania wywiąże się ze wszystkich swoich zobowiązań wobec budżetu UE na lata 2014-2020 - powiedział Brukseli wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szymański: Londyn powinien wywiązać się ze zobowiązań wobec budżetu UE
(PAP, Fot: Radek Pietruszka)
d1fvzil

Według wiceministra, "Wielka Brytania z całą pewnością chciałaby ograniczyć stopień swojego zaangażowania finansowego w projekty europejskie". - Te pieniądze, mam wrażenie, niektórzy brytyjscy politycy już zaczęli wydawać na bardzo zbożne zresztą cele. Ale nie jest to takie proste - powiedział Szymański.

Jak dodał, UE, razem z Wielką Brytanią, uzgodniła zobowiązania finansowe wobec unijnego budżetu do roku 2020. - Wewnętrzna sytuacja w jednym z krajów członkowskich nie może automatycznie skutkować wygaszeniem tego typu obligacji - ocenił minister.

- To logiczne i jasne stanowisko, że zobowiązania, co do których Wielka Brytania sama dobrowolnie przystała, powinny być respektowane - dodał.

d1fvzil

Szymański w środę wziął udział w spotkaniu z negocjatorami Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej. Będą oni prowadzić rozmowy z Londynem w sprawie warunków Brexitu. Sprawa brytyjskich zobowiązań wobec unijnego budżetu to jeden z głównych problemów do ustalenia w tych negocjacjach.

Według brytyjskich mediów, Wielka Brytania może stracić 100 mld funtów z powodu Brexitu. Prognozy finansowe są dramatyczne: wskazują na niskie wpływy z podatków, wolniejszy wzrost gospodarczy i zmniejszenie inwestycji w ciągu najbliższych pięciu lat - informuje "Financial Times". O nadchodzącym deficycie finansowym pisze też "The Independent".

Dziennikarze ustalili też, że partia Nigela Farage'a (Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa) wydała 500 tys. funtów na kampanię ws. Brexitu, łamiąc przepisy unijne.

PAP, The Independent, oprac. Adam Przegaliński

d1fvzil

Zobacz także:

d1fvzil

Podziel się opinią

Share

d1fvzil

d1fvzil
Więcej tematów