Trwa ładowanie...
d2j5fv8

Szykuje się kolejna nowelizacja Kodeksu wyborczego. Przygotowali ją posłowie PiS

Do Sejmu trafił dzisiaj projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego, autorstwa posłów PiS. Parlament ma się nim zająć na dodatkowym posiedzeniu Sejmu, zwołanym na 30 stycznia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sejmowy ekspres. Posłowie zajmą się nowelizacją kodeksu wyborczego
Sejmowy ekspres. Posłowie zajmą się nowelizacją kodeksu wyborczego (East News, Fot: Stanisław Kowalczuk)
d2j5fv8

W środę do Sejmu wpłynął projekt zmian w Kodeksie wyborczym zgłoszony przez PiS. Propozycja została już skierowana do I czytania, na dodatkowym posiedzeniu zwołanym na 30 stycznia.

W uzasadnieniu do projektu napisano, że wprowadza on zmiany w zakresie prawa wyborczego, które "dostosowują zmiany wprowadzone w styczniu 2018 roku do pozostałych wyborów oraz mają zapewnić sprawniejszą procedurę wyborczą".

d2j5fv8

Główne założenia projektu liczą 15 punktów. To m.in. wprowadzenie możliwości powołania obwodowych komisji wyborczych przez komisarza wyborczego w pełnym składzie, również w przypadku zgłoszenia zbyt małej liczby kandydatów przez komitety wyborcze, a także uzupełniania komisji do ich pełnego składu czy wprowadzenie możliwości powoływania obwodowych komisji wyborczych w zróżnicowanych składach, w zależności od wielkości obwodu głosowania.

Nowelizacja proponuje także ujednolicenie przepisów Kodeksu wyborczego z przepisami ustawy o pracownikach samorządowych poprzez uregulowanie w kodeksie kwestii biernego prawa wyborczego w sposób podobny do przepisów dla pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru lub powołania. "Zgodnie ze zmianą prawa wybieralności w wyborach wójta nie będzie posiadała osoba skazana prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe na każdą karę, a nie jak dotychczas tylko na karę pozbawienia wolności" - czytamy w uzasadnieniu.

*Zobacz także: Potrzeba było wielkiej katastrofy żeby politycy zaczęli walczyć z mową nienawiści

Posłem sprawozdawcą ma być posłanka PiS Anna Kwiecień.

I czytanie projektu nowelizacji ma odbyć się 30 stycznia o godz. 12., II czytanie zaplanowano na godz. 20:30. Głosowania zaplanowano na godz. 23:45.

d2j5fv8

Podziel się opinią

Share

d2j5fv8

d2j5fv8
Więcej tematów