Trwa ładowanie...
d2doz1x

Szykują się duże zmiany w egzaminie gimnazjalnym

Od 2012 roku egzamin gimnazjalny będzie wyglądał inaczej niż dotychczas. Przede wszystkim na egzamin wróci formuła przedmiotowa. Obecnie egzamin składa się dwóch część: humanistycznej i matematyczno-przyrodniczej.

Share
d2doz1x

Od 2012 roku nastąpi większa specjalizacja testów. Pierwszego dnia gimnazjaliści napiszą test z języka polskiego, a potem z historii i wiedzy o społeczeństwie. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Krzysztof Konarzewski zapowiada, że nowa formuła będzie bardziej wymagająca od dotychczasowej. Na przykład trzeba będzie napisać krótkie wypracowanie, które będzie miało charakter problemowy.

Drugiego dnia egzamin też zostanie podzielony na dwie części. Najpierw uczniowie rozwiążą zadania z matematyki, a w drugiej części będą opowiadali na pytania z biologii, chemii, fizyki i geografii. Zmieni się również system prezentowania wyników egzaminów.

Minister edukacji Katarzyna Hall zapowiada, że oprócz tradycyjnego rezultatu procentowego uczeń otrzyma tak zwany wynik centylowy. Uczniowie dowiedzą się, jak im poszło na tle innych gimnazjalistów. W przyszłości wynik centylowy pozwoli określić postępy, jakie uczniowie poczynili na poszczególnych szczeblach nauki. Podobny system prezentowania wyników znajdzie zastosowanie na Maturze i na Sprawdzianie od 2015 roku.

d2doz1x

Podziel się opinią

Share
d2doz1x
d2doz1x
Więcej tematów