ŚwiatSzwedzka TV: chore psychicznie kobiety leczone są razem z mordercami

Szwedzka TV: chore psychicznie kobiety leczone są razem z mordercami

Chore psychicznie młode Szwedki leczone są w zamkniętych szpitalach razem z mordercami - ujawniła telewizja SVT. Jedna z bohaterek reportażu trafiła do ośrodka, gdzie przebywa zabójca szwedzkiej minister spraw zagranicznych Anny Lindh.

Szwedzka TV: chore psychicznie kobiety leczone są razem z mordercami
Źródło zdjęć: © AFP | Thomas Samson

W materiale podkreślono, że w Szwecji istnieją oddzielne więzienia dla kobiet i mężczyzn, ale w opiece psychiatrycznej wszyscy są traktowani jako pacjenci. Płeć oraz kwestia, czy dana osoba popełniła przestępstwo, ma mniejsze znaczenie, więc młode ciężko chore kobiety trafiają do miejsca przeznaczonego dla morderców i gwałcicieli - podaje SVT.

Z danych, do których dotarli dziennikarze, wynika, że w 2013 roku 15 pacjentek trafiło do szpitala psychiatrycznego w Vaexsjoe na południu Szwecji na podstawie prawa o przymusowym leczeniu.

Jedna z kobiet dzieliła tam wspólne pomieszczenia z Mijailo Mijailoviciem, który w 2003 roku zasztyletował szefową szwedzkiej dyplomacji Annę Lindh. Morderca został skazany na leczenie psychiatryczne w zamkniętym ośrodku. W 2011 roku w szpitalu w Kumla ranił nożem jednego z pacjentów. Po tym incydencie Mijailović został odizolowany na trzy miesiące, po czym przeniesiono go do ośrodka w Vaexsjoe.

Innymi sąsiadami bohaterki reportażu SVT byli w tym szpitalu mężczyzna skazany za gwałt na nastolatce oraz pacjent, który udusił współlokatora pasem. Wszyscy, przestępcy i osoby psychicznie chore, korzystali ze wspólnej stołówki oraz pokoju z telewizorem.

Kolejnym zarzutem SVT pod adresem kliniki w Vaexsjoe jest stosowanie niedozwolonych prawnie metod ochrony pacjentów przed samookaleczeniem. Jednej z kobiet unieruchomiono rękę gipsem.

Nagłośnione przez szwedzką telewizję kontrowersyjne warunki w szpitalu w Vaexsjoe wywołały w Szwecji debatę na temat stanie lecznictwa psychiatrycznego. Kierownictwo ośrodka podjęło decyzję o wstrzymaniu przyjmowania pacjentów.

W Szwecji o umieszczeniu przestępcy w zamkniętym ośrodku psychiatrycznym decyduje sąd, ale duży wpływ ma opinia psychiatrów.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)