Szwedzka ambasada tłumaczy "Wiadomościom" TVP czym jest sondaż
Szwedzka ambasada postanowiła zareagować na materiał w "Wiadomościach" TVP, w którym przekonywano, że Szwedzi popierają stanowisko polskiego rządu ws. relokacji uchodźców.
21.08.2017 21:40
10 sierpnia w wieczornym wydaniu "Wiadomości" TVP jeden z materiałów poświęcony był Szwedowi, który sześć lat spędził w niewoli terrorystów z Al-Kaidy. Dziennikarz opowiadał o innych osobach uwolnionych z rąk Al-Kaidy, a później szerzej o samej organizacji i zagrożeniu, które nadal stanowi. W pewnym momencie poinformował, że "z obawy o bezpieczeństwo Polski rząd odmówił zgody na relokację uchodźców z państw muzułmańskich, którzy teraz przebywają w obozach w Grecji i Włoszech". - Taka postawa znajduje coraz większe zrozumienie w Europie - przekonywał dziennikarz. Na dowód w materiale pokazano sondę ze szwedzkiego portalu informacyjnego, w której 98 proc. spośród ponad ośmiu tysięcy głosujących wyraziło "solidarność z polskimi władzami". Materiał zatytułowano "Szwedzi popierają politykę polskiego rządu".
Informacja ta natychmiast wzbudziła komentarze internautów.
Odpowiedzieć na ten material postanowiła również szwedzka ambasada w Polsce. "W ostatnich tygodniach w polskich mediach pojawiły się informacje o tym, jakoby 97 procent Szwedów wspierało politykę migracyjną i azylową polskiego rządu. Stwierdzenie takie oparte zostało na sondzie zorganizowanej przez portal „Nyheter Idag”. Wysoce wątpliwe jest, by wymieniony poziom poparcia odzwierciedlał rzeczywistość, gdyż jak podaje zajmująca się badaniem opinii publicznej szwedzka agencja Sifo, nie istnieją żadne badania opinii publicznej na temat wsparcia obywateli Szwecji dla polityki polskiego rządu. Zorganizowana przez „Nyheter Idag” sonda odzwierciedla jedynie opinię osób, które odwiedziły stronę portalu" - napisano w komunikacie na stronie internetowej ambasady.
W oświadczeniu, opartym na najnowszym sondażu Eurobarometr podkreślono, że w "Szwecji swoje pozytywne nastawienie do polityki migracyjnej UE wyraziło 76 procent ankietowanych. Poparcie dla udzielania pomocy uchodźcom osiągnęło zaś 90 procent".
"Warto również zwrócić uwagę, że sondaże istotnie różnią się od sond. Sondaże prowadzi się na tzw. reprezentacyjnej grupie, dzięki czemu ich wyniki można odnieść do całego społeczeństwa. W przypadku sond sytuacja taka nie zachodzi" - napisano w oświadczeniu.