Coraz bliżej NATO. Ważny krok Turcji wobec Szwecji
Komisja Spraw Zagranicznych parlamentu Turcji poparła we wtorek ratyfikację protokołu o przyjęciu Szwecji do NATO. Tym samym przybliża to Sztokholm do oficjalnego zostania członkiem Sojuszu. Ostateczna zgoda Turcji zostanie podjęta na posiedzeniu plenarnym Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji.
Termin posiedzenia, które zakończy ratyfikację przez Turcję szwedzkiego członkostwa, nie jest jednak jeszcze znany.
Szef komisji spraw zagranicznych tureckiego parlamentu Fuat Oktay powiedział po głosowaniu, że nie należy spodziewać się szybkiego głosowania w tej sprawie na posiedzeniu plenarnym. Reuters odnotował jednak, że wtorkowa decyzja Komisji Spraw Zagranicznych jest dużym krokiem w kierunku wstąpienia Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy popularność Hołowni się utrzyma? "Łatwo rozpocząć dynamicznie"
Pod koniec listopada Sztokholm oznajmił, że otrzymał od Ankary obietnicę ratyfikowania akcesji Szwecji do NATO "na przestrzeni najbliższych tygodni".
Turcja przez miesiące blokowała akcesję Szwecji, podkreślając, że Sztokholm powinien robić więcej, by rozprawić się z kurdyjskimi bojownikami w swoim kraju i innymi grupami, które Ankara uważa za zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa narodowego.
Szwecja wraz z Finlandią złożyły historyczny wniosek o wejście do NATO w maju 2022 roku pod wpływem zbrodniczego ataku Rosji na Ukrainę. Finlandia została przyjęta do sojuszu w kwietniu 2023 r.
Szwecja ciągle czeka. Turcja i Węgry zwlekają
Turcja jest jednym z dwóch krajów (drugim są Węgry), które nie zatwierdziły jeszcze członkostwa Szwecji w Sojuszu Północnoatlantyckim. Oba państwa utrzymują przyjazne stosunki z Rosją, a ich przywódcy, Recep Tayyip Erdogan i Viktor Orban - z Władimirem Putinem.
Ruch Turcji skomentował już szef Sojuszu - Jens Stoltenberg. "Z zadowoleniem przyjmuję głosowanie Komisji Spraw Zagranicznych tureckiego parlamentu w sprawie ratyfikacji członkostwa Szwecji w NATO" - powiedział, wzywając Turcję i Węgry do zakończenia ratyfikacji "tak szybko, jak to możliwe".