Trwa ładowanie...

Szwecja krok bliżej NATO. Erdogan wykonał ruch

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przesłał w poniedziałek do parlamentu wniosek ratyfikacyjny dotyczący akcesji Szwecji do NATO - poinformowały służby prasowe szefa państwa tureckiego.

Recep Tayyip ErdoganRecep Tayyip ErdoganŹródło: East News, fot: ADEM ALTAN
d2qw8sw
d2qw8sw

- Protokół w sprawie przyjęcia Szwecji do NATO został podpisany 23 października 2023 roku przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana i przesłany do Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji (jednoizbowego parlamentu - red.) - głosi komunikat prezydenckich służb.

Nie podano żadnych dodatkowych informacji w sprawie ewentualnego terminu głosowania na tym wnioskiem. W ubiegłym tygodniu turecki portal Duvar podał, że Ankara jest gotowa wstrzymać się w tym miesiącu z formalnym zaaprobowaniem akcesji Szwecji do NATO do otrzymania sygnału poparcia USA dla jej wniosku o zakup samolotów F-16.

Blokada trwała ponad rok

Erdogan, który zobowiązał się do przesłania parlamentowi wniosku ratyfikacyjnego podczas lipcowego szczytu NATO w Wilnie, w niedzielę rozmawiał telefonicznie z sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego Jensem Stoltenbergiem.

d2qw8sw

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kto nowym szefem dyplomacji? "Można sobie wyobrazić, kto to może być"

Turcja blokowała wcześniej możliwość przyjęcia Szwecji do NATO, podkreślając, że władze w Sztokholmie powinny robić więcej w walce z kurdyjskimi bojownikami w swoim kraju i innymi grupami, które Ankara uważa za zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa narodowego.

Turcja jest ostatnim obok Węgier państwem NATO, które nie ratyfikowało przyjęcia Szwecji do Sojuszu. Do akcesji potrzebna jest zgoda wszystkich sojuszników.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2qw8sw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d2qw8sw
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj