Rosja stawia wszystko na wojnę. Ogromny wzrost wydatków [RELACJA NA ŻYWO]
22.10.2023 | aktual.: 23.10.2023 22:19
Poniedziałek to 607. dzień wojny Rosji przeciwko Ukrainie. - Przewidywany budżet państwowy Rosji na 2024 rok zakłada wzrost wydatków na wojsko o 68 proc. Wydatki na ten sektor gospodarki wyniosą aż 6 proc. PKB - poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony w poniedziałkowej aktualizacji wywiadowczej. Większe wydatki na sektor wojskowy spowodowane są nie tyle większymi nakładami na zakup broni, co m.in. rosnącymi kosztami opieki zdrowotnej coraz większej liczby rannych żołnierzy oraz zapomogami dla rodzin tych, którzy zginęli na wojnie. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
- Daria Dugina, córka kremlowskiego ideologa-propagandysty Aleksandra Dugina, zginęła w zamachu zorganizowanym przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy - potwierdził amerykański dziennik "The Washington Post".
- Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych poinformował, że w okupowanym mieście Nowa Kachowka doszło do masowej dezercji wojsk Władimira Putina. Według tych informacji około 60 rosyjskich żołnierzy zdecydowało się na opuszczenie szeregów armii.
Dziękujemy. To wszystko w tej części naszej relacji z wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie. To, co dzieje się dalej, można śledzić TUTAJ.
Rosyjscy blogerzy militarni podają, że na wschodnim brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim wylądował kolejny w ostatnich dniach ukraiński desant. Żołnierze SZU mieli pojawić się w miejscowości Krynki.
Swoim ewentualnym podpisem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski sprawi, że ponad 35 tys. osób może zostać usuniętych z rejestru skorumpowanych urzędników. To duże zagrożenie dla naszego państwa - powiedział w poniedziałek szef ukraińskiej Narodowej Agencji ds. Zapobiegania Korupcji (NAZK) Ołeksandr Nowikow, komentując ustawę uchwaloną przez parlament.
Na biurku Zełenskiego czeka na podpisanie ustawa "O zmianach w Kodeksie wykroczeń administracyjnych i innych ustawach dotyczących usprawnienia procedury pociągnięcia do odpowiedzialności osób upoważnionych do pełnienia funkcji państwowych lub samorządowych".
"Faktycznie usuwa ona z naszego rejestru osoby, które dopuściły się przestępstw związanych z korupcją, w tym około 12 tys. osób skazanych za przestępstwa korupcyjne. Osoby te będą mogły następnie uczestniczyć, na przykład, w zamówieniach publicznych. To ogromne ryzyko, mam nadzieję, że prezydent nie podpisze tej ustawy" - powiedział Nowikow w wywiadzie dla Radia Swoboda.
Szef NAZK dodał, że obecnie rejestr skorumpowanych urzędników obejmuje około 45 tys. osób, które dopuściły się korupcji lub przestępstw z nią związanych, w tym m.in. 12 tys. osób skazanych za przestępstwa korupcyjne, 25 tys. osób ściganych za przestępstwa administracyjne i 2 tys. osób za wykroczenia dyscyplinarne związane z korupcją.
"Jeśli ustawa (...) wejdzie w życie, to w rejestrze pozostanie około 10 tys. osób. 35 tysięcy, w tym 10 tys. tych, którzy popełnili przestępstwa korupcyjne, odejdzie w zapomnienie" - podkreślił Nowikow.
Ukraińskie władzy zdecydowały o przymusowej ewakuacji 802 dzieci z 23 miejscowości na wschodzie obwodu chersońskiego. Decyzję tłumaczono względami bezpieczeństwa.
Krasnohoriwka w obwodzie donieckim. Rosyjski wóz bojowy piechoty trafiony przez ukraińskiego drona-kamikadze.
Ukraiński dron-kamikadze uderza w rosyjski czołg.
Hiszpańska policja powiadomiła w poniedziałek, że przejęła złotą scytyjską biżuterię skradzioną z ukraińskiego muzeum. Wartość antycznych ozdób, które powstały między VIII a IV wiekiem przed naszą erą, oszacowano na około 60 milionów euro.
Odzyskano 11 naszyjników, bransolet i kolczyków, które były w latach 2009 - 2013 wystawiane przez jedno z kijowskich muzeów. Nie podano, o które muzeum chodzi. Fałszerze przygotowali dokumenty, z których wynikało, że złote wyroby należały do cerkwi prawosławnej.
W związku ze sprawą policja aresztowała trzech obywateli Hiszpanii i dwóch Ukrainy.
Przewidywany budżet państwowy Rosji na 2024 rok zakłada wzrost wydatków na wojsko o 68 proc. Wydatki na ten sektor gospodarki wyniosą 6 proc. PKB - poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony w poniedziałkowej aktualizacji wywiadowczej.
Wydatki na edukację i opiekę zdrowotną mają zostać zamrożone na poziomie z 2023 r., co de facto oznacza ich obniżenie z uwagi na inflację.
Większe wydatki na sektor wojskowy spowodowane są m.in. rosnącymi kosztami opieki zdrowotnej coraz większej liczby rannych żołnierzy oraz zapomogami dla rodzin tych, którzy zginęli na wojnie.
Brytyjski resort obrony cytuje oświadczenie rosyjskiego wiceministra pracy Aleksieja Wowczenki z 17 października, w którym powiedział on, że ponad połowa żołnierzy wymagających długotrwałej opieki medycznej ze względu na odniesione rany straciła kończyny. Prawie na pewno będą oni obciążeniem dla rosyjskiego budżetu do końca życia.
W komunikacie zwrócono uwagę, że zwiększenie wydatków na resort obrony najprawdopodobniej przyczyni się do zwiększenia inflacji w Rosji, której rząd będzie zmuszony do podjęcia trudnych decyzji dotyczących sposobu finansowania wojny, co przełoży się na obciążenie rosyjskiego biznesu.
Rosyjski wóz bojowy piechoty "rozpłynął się w powietrzu". Miejsce nagrania nieznane.
Oddział rosyjskiej piechoty dostał się pod ostrzał ukraińskiej artylerii. Raczej mało kto przeżył.
To wspaniała wiadomość, że prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przekazał tureckiemu parlamentowi wniosek o ratyfikację wniosku Szwecji o wejście do NATO - oświadczył w poniedziałek premier Szwecji Ulf Kristersson.
"Teraz pozostaje, aby sprawą zajął się parlament Turcji. Nie możemy doczekać się członkostwa w NATO" - podkreślił Kristersson na platformie X.
"To jest krok w dobrym kierunku" - skomentował minister obrony Szwecji Pal Jonson. Z kolei minister pracy Johan Pehrson zauważył, że szwedzkie wstąpienie do NATO jest "decydujące dla pokoju w Szwecji i Europie".
Kolaborant, który pomagał Rosjanom w namierzaniu celów do ataków w obwodzie czerkaskim, w środkowej części Ukrainy, został skazany na karę dożywotniego więzienia - poinformowała w poniedziałek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) na swojej stronie internetowej.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przesłał w poniedziałek do parlamentu wniosek ratyfikacyjny dotyczący akcesji Szwecji do NATO - poinformowały służby prasowe szefa państwa tureckiego.
W przeciągu ostatnich 12 miesięcy Rosjanie wystrzelili tylko w kierunku Kijowa ponad 300 rakiet i ponad 400 dronów - podały lokalne władze wojskowe.
Ukraińska "Nowa Poczta" opublikowała nagranie, w którym widać moment uderzenia rosyjskiej rakiety w jedną z sortowni w obwodzie charkowskim.
Rosjanie ostrzelali dziś miejscowości w obwodzie chersońskim. Cztery osoby zostały ranne.
Ukraińska artyleria uderzyła w stanowisko rosyjskich moździerzy w obwodzie ługańskim.
Ukraińscy żołnierze "wykończyli" uszkodzony rosyjski czołg przy użyciu drona-kamikadze.
Rosja przeniesie część okrętów z Bałtyku na jezioro Ładoga, na wschód od Zatoki Fińskiej. To odpowiedź na rozszerzanie się NATO na morzu - podaje portal The Moscow Times
Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych poinformował, że w okupowanym mieście Nowa Kachowka doszło do masowej dezercji wojsk Władimira Putina. Według tych informacji około 60 rosyjskich żołnierzy zdecydowało się na opuszczenie szeregów armii.