Szwecja i Finlandia w NATO? Justin Trudeau o stanowisku Kanady
Oba kraje mają wkrótce zdecydować o ewentualnym przystąpieniu do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wśród krajów, które popierają ten krok jest Kanada. - Prowadzone są rozmowy na temat Szwecji i Finlandii, które chcą wstąpić do NATO, a Kanada oczywiście bardzo to popiera - powiedział premier Kanady.
Rząd w Sztokholmie poinformował, że raport w sprawie ewentualnego wejścia Szwecji do NATO zostanie ogłoszony 13 maja.
- Jeśli Finlandia zdecyduje o złożeniu wniosku o członkostwo w NATO, a wszystko na to wskazuje po debacie w fińskim parlamencie, będzie to miało wpływ na naszą sytuację - oznajmiła szefowa szwedzkiej dyplomacji Ann Linde
Kanada popiera przystąpienie Szwecji i Finlandii do NATO
Kanada poparłaby włączenie Szwecji i Finlandii do sojuszu wojskowego NATO, powiedział w czwartek premier Justin Trudeau.
Zobacz też: Test rakiety Sarmat. Generał o działaniach Putina: sygnał jest oczywisty
- Prowadzone są rozmowy na temat Szwecji i Finlandii, które chcą wstąpić do NATO, a Kanada oczywiście bardzo to popiera - powiedział Trudeau, zapytany przez dziennikarzy.
W środę fiński parlament rozpoczął debatę na temat możliwości wstąpienia do NATO, w czasie której osiem na dziesięć ugrupowań wyraziło poparcie dla przyłączenia się do Sojuszu Północnoatlantyckiego bądź zawiązania innego sojuszu wojskowego w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę.
Większość partii w parlamencie wyraziła poparcie dla wstąpienia do NATO
Premier Sanna Marin, cytowana przez agencję Reutera podkreśliła, że obronność i bezpieczeństwo Finlandii wymagają wzmocnienia, a decyzja o tym, czy należy kandydować do NATO powinna zostać podjęta w ciągu najbliższych tygodni.
- To oczywiste, że działania Rosji zbliżyły Finlandię do uznania sojuszu wojskowego za konieczny - powiedział jeden z przywódców Socjaldemokratycznej Partii Finlandii Antti Lindtman.
Czytaj też:
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski