Trwa ładowanie...

Szwajcarzy ostrzegają: Szwecja w najgorszej sytuacji od II WŚ. Widmo ataków coraz bliższe

Szwajcarska gazeta "20 minuten" przeanalizowała trudną sytuację Szwecji, jeśli chodzi o relacje z krajami muzułmańskimi. "Myśleli, że są nietykalni", a znaleźli się w "najtrudniejszej sytuacji od czasu II wojny światowej", piszą Helweci. Sztokholm boi się ataków terrorystycznych.

Muzułmanie w Jemenie tłumnie protestowali przeciw SzwecjiMuzułmanie w Jemenie tłumnie protestowali przeciw SzwecjiŹródło: EPA, PAP, fot: YAHYA ARHAB
d15jikr
d15jikr

W poniedziałek dwaj mężczyźni zniszczyli Koran na placu przed szwedzkim parlamentem. Był to już trzeci tego typu atak na religijne wartości muzułmanów w Szwecji w ciągu kilku tygodni. Pod koniec czerwca przed meczetem spalono ich świętą księgę, a kilka dni temu mężczyzna zbezcześcił Koran przed ambasadą Iraku - wyliczają Szwajcarzy. Wskazują przy tym, że od czasu ponownego spalenia w Sztokholmie najważniejszej księgi islamu stosunki dyplomatyczne, zwłaszcza z Irakiem, są niezwykle napięte.

Krytyka napływa także z Iranu i Turcji. Możliwe są konsekwencje polityczne w sprawie przystąpienia Szwecji do NATO - ostrzega "20 minuten".

Szwajcarzy prześwietlają prowokatora

Gazeta wskazuje, że "mózgiem" całej operacji jest iracki uchodźca Salwan Momika. 37-letni chrześcijanin w 2014 r. założył partię, ale po nieudanej walce o władzę opuścił Irak. W 2018 roku złożył wniosek o azyl w Szwecji w 2018 roku i otrzymał zezwolenie na pobyt.

d15jikr

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niezwykłe odkrycie na Lubelszczyźnie. Skarb z XV wieku

W Iraku Momika został oskarżony m.in. o oszustwo. Wszedł też w konflikt ze szwedzkimi władzami, kiedy groził człowiekowi nożem. Twierdzi, że dołączył do Szwedzkich Demokratów w 2022 roku.

Szwecja na skraju stanu wyjątkowego

Tajne służby boją się ataku terrorystów, a premier Ulf Kristersson mówi o najtrudniejszej sytuacji w zakresie bezpieczeństwa od czasów drugiej wojny światowej.

- Pod wieloma względami Szwecja nie jest już wyspą wolności i dobrobytu, za jaką ludzie zawsze ją postrzegali - mówi Bruno Kaufmann, przewodniczącym Instytutu Inicjatywy i Referendum (IRI Europe). -  Kwestie bezpieczeństwa nagle stały się przedmiotem zainteresowania. Jednym z problemów jest z pewnością to, że Szwecja była wyidealizowana. Po 200 latach bycia państwem neutralnym myśleli, że są nietykalni, a teraz okazuje się, że jest inaczej - dodaje w rozmowie z "20 minuten".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d15jikr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15jikr
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj