Trwa ładowanie...
d2rq64u

Szumowski o nowych standardach opieki okołoporodowej: to kodeks praw pacjentki

Szef resortu zdrowia podkreśla, że nowe organizacyjne standardy opieki okołopodorodowej są odpowiedzią na głosy kobiet oraz wskazania ekspertów. Szumowski zaznacza, że nowe rozporządzenie zmniejszyć liczbę regulacji dotyczących zagadnień związanych z porodem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Łukasz Szumowski zapowiada, że zmiany w opiece okołoporodowej są odpowiedzią na głosy kobiet
Łukasz Szumowski zapowiada, że zmiany w opiece okołoporodowej są odpowiedzią na głosy kobiet (PAP, Fot: Jacek Turczyk)
d2rq64u

- Nowe organizacyjne standardy opieki okołoporodowej to kodeks praw pacjentki, tak by kobieta wiedziała, co jej przysługuje, co ją czeka w trakcie porodu i później - powiedział minister zdrowia.

Projekt dotyczący standardów przygotował zespół powołany w ministerstwie zdrowia, w składzie którego byli lekarze, dyrektorzy podmiotów leczniczych. Szumowski dodał jednak, że zmiany były szeroko konsultowane. Nowelizacja ustawy o działalności leczniczej ma regulować przepisy dot. ciąży, łagodzenia bólu porodowego oraz zasad organizacji pracy personelu w przypadkach trudnych, takich jak poronienie czy urodzenie martwego lub ciężko chorego dziecka.

Dotychczasowe standardy mają obowiązywać do końca bieżącego roku. Jak podaje wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, do najważniejszych zmian, które zakłada nowelizacja, należy m.in. likwidacja obowiązkowej hospitalizacji po 41 tygodniu ciąży. Teraz o tym, czy kobieta trafi do szpitala zdecyduje lekarz. Nowe przepisy zakładają również m.in. jednolitą edukację przedporodową oraz przewidują ocenę ryzyka nasilania się objawów depresji.

d2rq64u

Zobacz także: Tym razem ZUS przesadził. 5-latkowi grozi komornik

d2rq64u

Podziel się opinią

Share
d2rq64u
d2rq64u
Więcej tematów