Polska"Sztuka Dialogu nad Wigrami" - warsztaty dramatopisarskie

"Sztuka Dialogu nad Wigrami" - warsztaty dramatopisarskie

Warsztaty dramatopisarskie "Sztuka Dialogu
nad Wigrami" rozpoczęły sięw Domu Pracy Twórczej w
pokamedulskim klasztorze w Wigrach (Podlaskie). Przez dwa tygodnie
współczesnymi dramatami zajmować się będą polscy dramaturdzy oraz
reżyserzy.

To już trzecia edycja warsztatów. Są one okazją przeglądu najnowszych współczesnych dramatów polskich. Mają też zainteresować młodych reżyserów. Celem warsztatów jest - podobnie jak w latach ubiegłych - wystawienie tych dramatów na deskach polskich teatrów.

W trakcie warsztatów uczestnicy czytają swoje sztuki w wybranej obsadzie i z podziałem na role, omawiają je aktorsko, konstrukcyjnie i scenograficznie. Czasem pod wpływem dyskusji autorzy sztuk wprowadzają korekty w swoich dramatach.

W poprzednich latach w Wigrach powstawały duety dramaturg-reżyser, które realizowały swoje projekty na deskach polskich teatrów.

W tym roku do Wigier przyjechało ponad dwudziestu dramaturgów oraz reżyserów. W dyskusjach w roli moderatorów wezmą udział przedstawiciele dziedzin nie związanych bezpośrednio z teatrem czy sztuką dramatyczną: socjolog prof. Ireneusz Krzemiński, literaturoznawca prof. Leonard Neuger, psychiatra prof. Jacek Bomba, etyk ks. Krzysztof Mądel.

Według organizatorów, ma to pozwolić na poszerzenie kontekstu dyskusji o płaszczyzny szeroko rozumianej humanistyki i zagadnień społecznych.

Jednym z pomysłodawców warsztatów jest Tadeusz Słobodzianek. Jako kierownik literacki, reżyser i dramaturg współpracował z teatrami w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Gdańsku, Kaliszu i Białymstoku. W 1991 roku był współzałożycielem teatru Wierszalin. Obecnie kieruje Laboratorium Dramatu przy Teatrze Narodowym w Warszawie.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)