Polska"Sztuka Dialogu nad Wigrami" - warsztaty dramatopisarskie

"Sztuka Dialogu nad Wigrami" - warsztaty dramatopisarskie

Warsztaty dramatopisarskie "Sztuka Dialogu
nad Wigrami" rozpoczęły sięw Domu Pracy Twórczej w
pokamedulskim klasztorze w Wigrach (Podlaskie). Przez dwa tygodnie
współczesnymi dramatami zajmować się będą polscy dramaturdzy oraz
reżyserzy.

17.07.2004 | aktual.: 17.07.2004 15:02

To już trzecia edycja warsztatów. Są one okazją przeglądu najnowszych współczesnych dramatów polskich. Mają też zainteresować młodych reżyserów. Celem warsztatów jest - podobnie jak w latach ubiegłych - wystawienie tych dramatów na deskach polskich teatrów.

W trakcie warsztatów uczestnicy czytają swoje sztuki w wybranej obsadzie i z podziałem na role, omawiają je aktorsko, konstrukcyjnie i scenograficznie. Czasem pod wpływem dyskusji autorzy sztuk wprowadzają korekty w swoich dramatach.

W poprzednich latach w Wigrach powstawały duety dramaturg-reżyser, które realizowały swoje projekty na deskach polskich teatrów.

W tym roku do Wigier przyjechało ponad dwudziestu dramaturgów oraz reżyserów. W dyskusjach w roli moderatorów wezmą udział przedstawiciele dziedzin nie związanych bezpośrednio z teatrem czy sztuką dramatyczną: socjolog prof. Ireneusz Krzemiński, literaturoznawca prof. Leonard Neuger, psychiatra prof. Jacek Bomba, etyk ks. Krzysztof Mądel.

Według organizatorów, ma to pozwolić na poszerzenie kontekstu dyskusji o płaszczyzny szeroko rozumianej humanistyki i zagadnień społecznych.

Jednym z pomysłodawców warsztatów jest Tadeusz Słobodzianek. Jako kierownik literacki, reżyser i dramaturg współpracował z teatrami w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Gdańsku, Kaliszu i Białymstoku. W 1991 roku był współzałożycielem teatru Wierszalin. Obecnie kieruje Laboratorium Dramatu przy Teatrze Narodowym w Warszawie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)