Sztorm Margot rusza na Wielką Brytanię. Nie będzie przyjemnie

Już w przyszłym tygodniu pogoda w części Europy może zostać zdominowana przez sztorm atlantycki Margot, który już teraz szaleje nad oceanem. Zbliża się w kierunku Wielkiej Brytanii, która razem z Irlandią i Francją powinna przygotować się na silne wiatry, wezbrania wody i ulewne deszcze.

Pogoda w Wielkiej Brytanii
Pogoda w Wielkiej Brytanii
Źródło zdjęć: © WXCHARTS
oprac. MMIK

15.09.2023 14:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl

Wysoka temperatura, która utrzymuje się na powierzchni Oceanu Atlantyckiego, sprawia, że tworzą się tam intensywne burze. Jedną z nich jest sztorm Margot, który będzie przesuwał się po Atlantyku przez najbliższe dni, by potem gwałtownie ruszyć w stronę Europy Zachodniej. Jak wyjaśnia portal Severe-weather.eu, za siłę Margot odpowiadać będą rekordowo wysokie temperatury wody, jakie ostatnio odnotowuje się w basenie Oceanu Atlantyckiego - w połowie września wynoszą one nawet 32 stopnie Celsjusza.

Margot się zbliża

Najnowsze zdjęcia satelitarne pokazują, że Margot jest silną burzą, która zmierza w stronę Europy Zachodniej, a niezbyt daleko od niej idzie w parze jeszcze potężniejsza burza Lee. Tyle że ta druga docelowo przesuwa się do Kanady. Istnieją jednak pewne modele pogodowe, według których może dojść do połączenia ze sobą tych dwóch sztormów.

Mieszkańcy Irlandii, południowo-zachodniej Wielkiej Brytanii oraz Francji powinni uważnie śledzić prognozy pogody. Nie jest pewne, czy Margot dotrze do ostatniego z wymienionych państw. Wszystko zależy od tego, jaki ostatecznie obierze kurs. Pewne jest jednak to, że tam, gdzie dotrze sztorm, mieszkańcy będą musieli zmierzyć się z ulewnymi, powodującymi podtopienia, deszczami i bardzo silnymi wiatrami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Meteorolodzy ostrzegają, że burze tropikalne, takie jak Margot, będą dla nas coraz większym zagrożeniem, wraz ze wzrostem temperatury wody w oceanach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (8)
Zobacz także