Trwa ładowanie...

Sztokholm. Olga Tokarczuk podczas wykładu: ten, kto ma i snuje opowieść - rządzi

Olga Tokarczuk wygłosiła wykład noblowski w Sztokholmie. Laureatka prestiżowej nagrody powiedziała, że myślenie i opowiadanie o świecie ma "olbrzymie znaczenie", a nieopowiedziane historie pozwalają "umierać" faktom. - Wiedzą o tym (...) politycy - zaznaczyła.

Sztokholm. Olga Tokarczuk podczas wykładu: ten, kto ma i snuje opowieść - rządziŹródło: PAP/EPA, fot: Jonas Ekstroemer
djrmog7
djrmog7

- Świat jest tkaniną, którą przędziemy codziennie na wielkich krosnach informacji, dyskusji, filmów, książek, plotek, anegdot. Dziś zasięg pracy tych krosien jest ogromny – za sprawą internetu prawie każdy może brać udział w tym procesie, odpowiedzialnie i nieodpowiedzialnie, z miłością i nienawiścią, ku dobru i ku złu, dla życia i dla śmierci - powiedziała w Sztokholmie Olga Tokarczuk.

Polska noblistka dodała, że myślenie oraz opowiadanie o świecie ma "olbrzymie znaczenie". - Coś, co się wydarza, a nie zostaje opowiedziane, przestaje istnieć i umiera. Wiedzą o tym bardzo dobrze nie tylko historycy, ale także (a może przede wszystkim) wszelkiej maści politycy i tyrani. Ten, kto ma i snuje opowieść - rządzi - podkreśliła.

Olga Tokarczuk. Noblistka mówi, czego jej brakuje

Tokarczuk uważa, że ludziom brakuje "gotowych narracji" na teraz i na przyszłość. - Żyjemy w rzeczywistości wielogłosowych narracji pierwszoosobowych i zewsząd dochodzi nas wielogłosowy szum. Mówiąc "pierwszoosobowe", mam na myśli ten rodzaj opowieści, który zatacza wąskie kręgi wokół "ja" twórcy, piszącego mniej lub bardziej wprost tylko o sobie i poprzez siebie - stwierdziła noblistka.

Olga Tokarczuk zauważyła, że "literatura stała się więc polem wymiany doświadczeń, agorą, gdzie każdy może opowiedzieć swój własny los albo dać głos swojemu alter ego". - Jest to przy tym przestrzeń demokratyczna – każdy może się wypowiedzieć, każdy może też dokonać kreacji "głosu, który mówi". Chyba jeszcze nigdy w historii człowieka tak wielu ludzi nie zajmowało się pisaniem i opowiadaniem. Wystarczy spojrzeć na pierwsze z brzegu statystyki - podkreśliła.

Olga Tokarczuk otrzymała literacką Nagrodę Nobla za 2018 r. w październiku 2019 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

djrmog7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djrmog7
Więcej tematów