Trwa ładowanie...

Szokujące szczegóły ws. znanego lekarza. Pomagał nazistom

Okazuje się, że austriacki lekarz Hans Asperger mógł aktywnie pomagać w zabijaniu niepełnosprawnych dzieci przez nazistów. Według „The Times” m.in. jego raporty diagnostyczne od 1938 r. były opatrywane słowami „Heil Hitler”.
Share
Asperger miał przez wiele lat kierować upośledzone dzieci do słynnej kliniki Am Spiegelgrund
Asperger miał przez wiele lat kierować upośledzone dzieci do słynnej kliniki Am SpiegelgrundŹródło: PAP
ddc808a

W czasopiśmie „Molecular Austism” opublikowano artykuł, którego autor oskarża Aspergera. Dr Simon Baron-Cohen z Uniwersytetu Cambridge podkreślił, że "lekarze nie mogli dłużej milczeć, gdy widzieli, że osoba, która jest postrzegana jako niezwykle zasłużona dla medycyny, miała w swojej historii również ciemne karty".

Zdaniem dr Herwiga Czecha z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu, Asperger miał przez wiele lat kierować upośledzone dzieci do słynnej kliniki Am Spiegelgrund w Wiedniu, która była częścią szpitala psychiatrycznego Steinhof. Placówka była znana z zabijania dzieci poprzez podawanie im śmiertelnych dawek silnych leków. Władze określały te dzieci jako „nieczyste rasowo”.

ddc808a

– Te odkrycia są wynikiem wielu lat dokładnych badań w archiwach. Wynika z nich, że Asperger starał się dostosować do nazistowskiego reżimu i dzięki temu mógł rozwijać swoją karierę – oświadczył dr. Herwig Czech z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu, który przeglądał dokumenty, w tym akta osobowe i dane pacjentów.

Zobacz także: Neumann ostro o sprawie Gawłowskiego: zarzuty dęte i nieprawdziwe

Według „The Times” z przemówień publicznych dr Aspergera można wywnioskować, że zgadzał się z ideami narodowo-socjalistycznymi w kwestii rasy. Jako przykład podano raporty diagnostyczne, które od 1938 roku były opatrywane słowami „Heil Hitler”.

ddc808a

Ponadto, lekarz miał również być członkiem komisji, która podejmowała decyzje w sprawie około 200 chorych dzieci z różnych austriackich placówek. W 35 przypadkach stwierdzono, że nie ma szans na poprawę ich stanu zdrowia oraz wykształcenia, Kilka lat później wszystkie te dzieci zmarły.

- Jesteśmy świadomi, że artykuł będzie kontrowersyjny – powiedział jeden z redaktorów, Simon Baron-Cohen z Uniwersytetu Cambridge. - Uważamy, że należy ujawnić prawdę o tym, że lekarz postrzegany jako jedyny, który wniósł cenny wkład w dziedzinę pediatrii i psychiatrii dziecięcej, pomagał nazistom w ich odrażającej polityce eugeniki i eutanazji - tłumaczy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Wprost / TVPInfo

ddc808a

Podziel się opinią

Share
ddc808a
ddc808a
Więcej tematów