Trwa ładowanie...

Szokujące szczegóły ws. znanego lekarza. Pomagał nazistom

Okazuje się, że austriacki lekarz Hans Asperger mógł aktywnie pomagać w zabijaniu niepełnosprawnych dzieci przez nazistów. Według „The Times” m.in. jego raporty diagnostyczne od 1938 r. były opatrywane słowami „Heil Hitler”.

Share
Szokujące szczegóły ws. znanego lekarza. Pomagał nazistomŹródło: PAP
d1wnqhf

W czasopiśmie „Molecular Austism” opublikowano artykuł, którego autor oskarża Aspergera. Dr Simon Baron-Cohen z Uniwersytetu Cambridge podkreślił, że "lekarze nie mogli dłużej milczeć, gdy widzieli, że osoba, która jest postrzegana jako niezwykle zasłużona dla medycyny, miała w swojej historii również ciemne karty".

Zdaniem dr Herwiga Czecha z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu, Asperger miał przez wiele lat kierować upośledzone dzieci do słynnej kliniki Am Spiegelgrund w Wiedniu, która była częścią szpitala psychiatrycznego Steinhof. Placówka była znana z zabijania dzieci poprzez podawanie im śmiertelnych dawek silnych leków. Władze określały te dzieci jako „nieczyste rasowo”.

d1wnqhf

– Te odkrycia są wynikiem wielu lat dokładnych badań w archiwach. Wynika z nich, że Asperger starał się dostosować do nazistowskiego reżimu i dzięki temu mógł rozwijać swoją karierę – oświadczył dr. Herwig Czech z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu, który przeglądał dokumenty, w tym akta osobowe i dane pacjentów.

Zobacz także: Neumann ostro o sprawie Gawłowskiego: zarzuty dęte i nieprawdziwe

Według „The Times” z przemówień publicznych dr Aspergera można wywnioskować, że zgadzał się z ideami narodowo-socjalistycznymi w kwestii rasy. Jako przykład podano raporty diagnostyczne, które od 1938 roku były opatrywane słowami „Heil Hitler”.

Ponadto, lekarz miał również być członkiem komisji, która podejmowała decyzje w sprawie około 200 chorych dzieci z różnych austriackich placówek. W 35 przypadkach stwierdzono, że nie ma szans na poprawę ich stanu zdrowia oraz wykształcenia, Kilka lat później wszystkie te dzieci zmarły.

d1wnqhf

- Jesteśmy świadomi, że artykuł będzie kontrowersyjny – powiedział jeden z redaktorów, Simon Baron-Cohen z Uniwersytetu Cambridge. - Uważamy, że należy ujawnić prawdę o tym, że lekarz postrzegany jako jedyny, który wniósł cenny wkład w dziedzinę pediatrii i psychiatrii dziecięcej, pomagał nazistom w ich odrażającej polityce eugeniki i eutanazji - tłumaczy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Wprost / TVPInfo

d1wnqhf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wnqhf
d1wnqhf
Więcej tematów