ŚwiatSzokująca tradycja - robią to małym dziewczynkom

Szokująca tradycja - robią to małym dziewczynkom

W Afganistanie z ekonomicznych i społecznych powodów bardziej pożądanym potomkiem jest syn. To sprawia, że wielu rodziców praktykuje starą tradycję nazywaną bacha posh, czyli przebierania dziewczynek za chłopców - pisze na swoich stronach BBC News.

Szokująca tradycja - robią to małym dziewczynkom
Źródło zdjęć: © AFP | Aref Karimi

- Kiedy zajmujesz wysoką pozycję w Afganistanie i jesteś zamożny, ludzie patrzą na ciebie inaczej. Mówią, że twoje życie jest kompletne tylko wtedy, gdy masz syna - mówi brytyjskiemu serwisowi Azita Rafhat.

Rafhat ma cztery córki, ale żadnego syna. Dlatego, aby uniknąć drwin i złośliwych uwag ze strony sąsiadów, jedna z jej córek musi wcielać się w rolę chłopca. Gdy Mehrnoush ma wyjść z domu, zakłada męskie ubrania i przeistacza się w chłopca o imieniu Mehran. Dzięki krótko ostrzyżonym włosom, jest praktycznie nie do poznania.

Podobne historie w Afganistanie to codzienność. Posiadanie syna w tym kraju jest nie tylko symbolem prestiżu i honoru, ale po prostu bardziej się opłaca, gdyż status mężczyzny w islamskim społeczeństwie jest nieporównywalnie wyższy niż pozycja kobiety. Wielu rodziców przebiera swoje córki za chłopców, aby te mogły bez problemu pracować i dokładać się do domowego budżetu.

Jak pisze BBC News, dziewczynki nie odgrywają męskich ról przez całe życie, porzucając je ok. 17-18 roku życia, głównie po to, aby móc wyjść za mąż. Jednak powrót do naturalnej roli nie jest łatwe dla kogoś, kto przez lata wcielał się w płeć przeciwną, i rodzi problemy z tożsamością. Przykładem jest Elah z Mazar-i-Szarif, która jako chłopiec żyła przez 20 lat. Teraz twierdzi, że nie do końca czuje się kobietą, ma męskie nawyki i nie ma ochoty wychodzić za mąż.

Tradycja bacha posh istnieje w Afganistanie od setek lat. Zdaniem Atiqullaha Ansariego, imama ze słynnego błękitnego meczetu w Mazar-i-Szarif, jest to swoiste odwołanie się do sił wyższych - jak tłumaczy, pary, które nie mają syna, przebierają córki na szczęście, aby Allah pobłogosławił ich związek męskim potomkiem. Z kolei Daud Rawish, socjolog z Kabulu, przypuszcza, że bacha posh zaczęła się, gdy Afgańczycy musieli walczyć z najeźdźcami i zaistniała potrzeba ukrywania dziewczynek w męskim przebraniu.

Niemniej wiele organizacji pozarządowych uważa, że zwyczaj narusza prawa człowieka. - Nie możemy zmieniać czyjejś płci na jakiś czas. Nie można przemienić chłopca w dziewczynkę na krótki okres. To wbrew naturze ludzkiej - krytykuje tradycję Qazi Sayed Mohammad Sami, szef jednej z organizacji broniących praw człowieka w Afganistanie.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
prawa kobietprzebraniedziewczynka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)