Trwa ładowanie...
05-08-2011 08:40

Szokująca teza naukowca na temat tego, co widzimy

Brytyjski naukowiec przekonuje, że wiele naszych doświadczeń tak naprawdę zostało stworzonych przez nasz mózg. I że żyjemy w symulowanym Matriksie własnej produkcji - czytamy w "Polsce The Times".

Szokująca teza naukowca na temat tego, co widzimyŹródło: Jupiterimages
darr3a5
darr3a5

Prof. Bruce Hood, psycholog i dyrektor Bristol Cognitive Development Centre, twierdzi, że świat, który postrzegamy wokół nas, jest w większości wynikiem niezwykłej zdolności mózgu do tworzenia iluzji, które pozwalają odczytywać znaczenia w naszym otoczeniu.

Naukowiec chce podczas prestiżowych wykładów w Wielkiej Brytanii zbadać granice ludzkiego umysłu za pomocą serii iluzji, które ukazują omylność naszych zmysłów oraz wspomnień. W tym celu będzie wywoływał fałszywe wspomnienia wśród członków publiczności oraz wykorzysta kieszonkowców w celu zademonstrowania, jak łatwo nasza uwaga ulega rozproszeniu - pisze gazeta.

- Duża część świata jest pozorem. Jesteśmy świadomi cząstki tego, co zachodzi. Mamy wrażenie rozszerzającej się przed naszymi oczami panoramy, lecz wszystko co postrzegamy, jest wielkości kciuka oddalonego na długość ramienia. Reszta jest dopełniania, gdyż mózg tworzy stabilne środowisko. - wyjaśnia prof. Hood.

- Wiele z tego, czego doświadczamy, jest tworzone przez nasz mózg, a w rzeczywistości tego tam nie ma. Żyjemy w symulowanym Matriksie naszej własnej produkcji. Nie mamy żadnego kontaktu z rzeczywistością: wszystko podlega interpretacji - dodaje naukowiec. - Sądzimy, że zawsze mamy wolny wybór, co zakłada, że ktoś siedzi w naszych głowach niczym król Salomon i waży argument. Lecz odgrywają w tym swoją rolę także nasze skłonności i przypadki - podkreśla.

darr3a5

Psycholog przekonuje, że nawet nasz wzrok regularnie nas oszukuje. - Jesteśmy ślepi przez cztery godziny każdego dnia. Ludzie nie chcą dać temu wiary, lecz za każdym razem, gdy zwracamy wzrok w innym kierunku, nasz system wzrokowy zamyka się. Gdyby tak nie było doznawalibyśmy choroby morskiej - tłumaczy.

- Z tego samego powody nie jesteśmy w stanie zobaczyć ruchu naszych oczu w lustrze. Nasz mózg wypełnia tę lukę - utrzymuje prof. Hood, cytowany przez "Polska The Times".

darr3a5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
darr3a5
Więcej tematów