Trwa ładowanie...

Szkoły w wakacje będą otwarte. Ministerstwo przekazało informacje

- Chcemy, by każdy obywatel wiedział, że obiekt przyszkolny należy także do niego - powiedział we wtorek Sławomir Nitras. Program, o którym mówił, ma zapewnić finansowanie funkcjonowania szkolnych obiektów sportowych po godzinach lekcyjnych i w weekendy, również w wakacje. Minister sportu wystosował też apel.

 Sławomir Nitras i Barbara Nowacka podczas konferencji prasowej w Warszawie Sławomir Nitras i Barbara Nowacka podczas konferencji prasowej w WarszawieŹródło: PAP, fot: Rafa� Guz
d1dj5s5
d1dj5s5

Ponad 300 mln zł Ministerstwo Sportu i Turystki przeznaczyło na program "Aktywna Szkoła", o którym we wtorek podczas konferencji prasowej z udziałem szefowej resortu edukacji Barbary Nowackiej w Szkole Podstawowej nr 210 im. Bohaterów Pawiaka w Warszawie mówił Sławomir Nitras. Celem programu jest otwieranie dla dzieci i dorosłych szkolnych obiektów sportowych po lekcjach, w weekendy i w wakacje.

"Największy program w Ministerstwie Sportu". Jest apel

Jak wskazywał Nitras, "to największy program, jaki kiedykolwiek był w Ministerstwie Sportu". - Naszym celem jest, by po lekcjach boiska, hale, baseny, siłownie i bieżnie lekkoatletyczne mogły być użytkowane przez lokalną społeczność - powiedział szef MSiT.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Próbował zepchnąć 17-latka na torowisko. Niepokojące nagranie z metra w Warszawie

Apelował też do "wszystkich użytkowników", którzy "widzą kłódki na płotach boisk popołudniami lub w weekendy", aby zapytali burmistrza czy dyrektora szkoły, dlaczego boisko nie jest otwarte, dlaczego nie zgłosili się do programu.

d1dj5s5

Nowacka o polskiej młodzieży. Mówiła o kryzysie

Z kolei Nowacka podkreśliła, że program wspomaga samorządy, szkoły i nauczycieli, "tak, aby chcieli pracować w szkole w weekend". Zwróciła też uwagę, że wczesne wykształcenie nawyków sportowych wpływa na zdrowie i dobre wyniki w nauce.

- Wszyscy wiemy, w jakim kryzysie jest dzisiaj polska młodzież. Jednym z remediów na alienację, samotność, kondycję - również psychiczną - jest aktywne życie. Takie, które dzieje się w realu, a nie tylko w smartfonie - zaznaczyła, dodając, że program ma też "głęboko społeczny" wymiar, bo otwiera szkolne obiekty sportowe nie tylko dla uczniów po lekcjach, ale dla każdego, kto chce uprawiać sport.

Jak mówił też minister sportu, każda szkoła, która dołącza do programu, otrzymuje 25 tys. zł do dyspozycji, które może wydać na sprzęt sportowy, np. siatki, piłki, bramki, stroje sportowe, matę do judo, wyposażenie siłowni.

d1dj5s5

MSiT poinformowało na początku marca, gdy ogłosiło start programu, że "w zależności od komponentu, jest gotowe na przyjęcie do programu nawet do 10 tys. szkół". Pod koniec marca resort poinformował, że każda polska szkoła może dołączyć do programu, składając stosową aplikację, a wszystkie niezbędne informacje są na stronie www.aktywnaszkola.pl. Do tej pory do programu przystąpiło ponad 2,5 tys. szkół.

Czytaj również:

Źródło: PAP, Wirtualna Polska

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1dj5s5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dj5s5
Więcej tematów