Szkolenia dla bezrobotnych za pieniądze UE na Śląsku
Blisko 10 tys. bezrobotnych skorzysta z programów "Na starcie" i "Szansa", które już wkrótce będą realizowane w województwie śląskim ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Poinformował o tym podczas czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Przemysław Koperski.
Projekt "Na starcie" jest adresowany do osób bezrobotnych, które nie ukończyły 25. roku życia, oraz absolwentów wszystkich typów szkół. Zakłada się, że z różnych form aktywizacji skorzysta ponad 5 tys. osób, z czego ok. 3 tys. to absolwenci. Na realizację projektu zaplanowano 20,2 mln zł. 72,6% kosztów zostanie zrefundowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Projekt "Szansa" adresowany jest do 4421 osób bezrobotnych, z których zdecydowana większość pozostaje bez pracy od 12 do 24 miesięcy, pozostali nie pracują krócej niż rok. Realizacja projektu będzie kosztować 14,7 mln zł, z czego 73,7% zrefunduje fundusz europejski.
Osoby objęte programem będą mogły skorzystać z poradnictwa i szkoleń zawodowych, pośrednictwa pracy, zdobyć doświadczenie zawodowe dzięki stażom i zatrudnieniu subsydiowanemu. Zainteresowani pracą na własny rachunek mogą liczyć na doradztwo z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej oraz dotacje na jej rozpoczęcie.
Projekty przygotował Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach we współpracy ze wszystkimi działającymi w województwie śląskim powiatowymi urzędami pracy. Projekty rozpoczną się, kiedy tylko wejdzie w życie ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (obecnie jest w Senacie). Według Koperskiego, może to nastąpić 1 czerwca. Zakończą się z końcem czerwca przyszłego roku.
Ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego na ten cel skorzystają w sumie cztery województwa - oprócz śląskiego również podlaskie, warmińsko-mazurskie i podkarpackie.
W województwie śląskim bez pracy jest obecnie 340 tys. osób. Na koniec marca bezrobocie zmniejszyło się o blisko 500 osób w porównaniu z końcem lutego.
Europejski Fundusz Społeczny jest głównym źródłem wspierania polityki rynku pracy w krajach unijnych i służy aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych i zagrożonych bezrobociem. Ułatwia dostęp do szkoleń zawodowych i edukacji, pozwala też wyrównać szanse zawodowe kobiet i osób niepełnosprawnych.