Trwa ładowanie...
d27zkzx
28-11-2003 19:00

Szkoła w Szafarni - do trzech razy sztuka?

Likwidację szkoły podstawowej we wsi Szafarnia już po raz trzeci uchwaliła rada gminy Radomin (woj. kujawsko-pomorskie). Wcześniej ma zamknąć podwoje działający w tym samym budynku Ośrodek Chopinowski.

d27zkzx
d27zkzx

Władze gminy Radomin już dwukrotnie próbowały zlikwidować szkołę ze względów finansowych i przenieść dzieci do innej placówki. Za każdym razem uchwały w tej sprawie uchylano z powodu uchybień formalnych, a komitet powołany przez rodziców okupował przez prawie dwa lata budynek i organizował dzieciom naukę, która cały ubiegły rok odbywała się nielegalnie.

Znana dzięki trwającym prawie dwa lata protestem okupacyjnym rodziców szkoła działa znów legalnie od połowy września dzięki decyzji NSA uchylającej jej likwidację. Tuż po wydaniu przez sąd orzeczenia władze gminy rozpoczęły procedurę zmierzającą do podjęcia kolejnej uchwały o likwidacji szkoły.

"Podczas piątkowej sesji głosowanie niestety odbyło się zgodnie z przewidywaniami: 13 radnych było za likwidacją, ja jeden przeciw. W takim samym stosunku głosów przeszedł wniosek o zamknięcie działającego w tym samym budynku Ośrodka Chopinowskiego" - powiedział radny Roman Sławkowski, lider komitetu protestacyjnego zawiązanego przez mieszkańców Szafarni.

Szkoła i ośrodek zajmują pomieszczenia w XIX-wiecznym pałacyku, stojącym na miejscu dworku rodziny Dziewanowskich, w którym spędzał młodzieńcze wakacje Fryderyk Chopin. Ośrodek znany jest głównie z organizacji międzynarodowego konkursu młodych pianistów i popularyzacji muzyki Chopina wśród młodzieży szkolnej.

d27zkzx

Zgodnie z podjętymi w piątek uchwałami, ośrodek zostanie zamknięty w marcu, a szkoła w czerwcu. Uzasadnieniem obu decyzji są względy finansowe.

"Uchwałę w sprawie ośrodka oceniam jako wybieg mający na celu zdobycie jakichś dotacji na jego funkcjonowanie. To, co się wydarzyło w piątek, mogę jednak określić prosto: przestało bić serce Szafarni" - ubolewa Roman Sławkowski.

Mieszkańcy wsi zwracali się już wielokrotnie do władz gminy z prośbą o wynajęcie pomieszczeń w pałacyku na szkołę społeczną, ale dotychczas nie doczekali się odpowiedzi.

Spór wokół szkoły miał także wątek polityczny. Po wrześniowym orzeczeniu NSA uchylającym drugą uchwałę rady o likwidacji szkoły wojewoda kujawsko-pomorski nakazał jej szybkie reaktywowanie pod groźbą wprowadzenia zarządu komisarycznego w gminie Radomin. Oburzony szantażem wójt Mieczysław Kończalski w odpowiedzi wystąpił z szeregów SLD, a wraz z nim uczynili to jego stronnicy i gminne koło tej partii przestało istnieć.

d27zkzx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27zkzx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj