Rada Najwyższa zdecydowała. Zakaz mobilizacji młodych Ukriańców

Deputowani Rady Najwyższej Ukrainy oficjalnie zakazali mobilizacji Ukraińców w wieku od 18 do 25 lat. Za przyjęciem ustawy głosowało 311 posłów. "W końcu się udało! Szkoda mobilizować dzieci" - napisał na Telegramie deputowany Aleksiej Gonczarenko.

"Szkoda mobilizować dzieci". Zmiany w ukraińskim prawie
"Szkoda mobilizować dzieci". Zmiany w ukraińskim prawie
Źródło zdjęć: © Getty Images | SOPA Images
Mateusz Czmiel

W środę deputowani zajęli się projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw Ukrainy dotyczących służby wojskowej w czasie mobilizacji osób poniżej 25. roku życia.

311 z 450 deputowanych było "za". Oznacza to, że osoby w wieku od 18 do 25 roku życia nie będą mogły zostać zmobilizowane.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nocny atak na Morzu Czarnym. Potężne eksplozje blisko Wyspy Węży

"W końcu to zrobił! Długo o to walczyłem, bo szkoda mobilizować dzieci" - napisał poseł z frakcji Solidarności Europejskiej Aleksiej Gonczarenko.

Poseł zapowiedział także prace nad ustawą, która umożliwi zdemobilizowanie osób w wieku od 18 do 25 lat, które już służą w szeregach Sił Zbrojnych Ukrainy.

Obniżyli wiek poboru

W kwietniu tego roku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę obniżającą wiek poborowy z 27 do 25 lat. Ustawa czekała na jego podpis aż 10 miesięcy. Wówczas szacowano, że obniżenie wieku zapewni armii ok. 140 tys. potencjalnych poborowych.

Po zatwierdzeniu przez Radę ustawa jest podpisana przez marszałka, a następnie przesłana prezydentowi do podpisu. Ustawa wchodzi w życie po podpisaniu przez prezydenta i opublikowaniu ustawy.

Mobilizacja w Ukrainie. Potrzebują 200 tys. żołnierzy

Kijów do końca roku planuje zmobilizować aż 200 tys. dodatkowych żołnierzy. Na początku października portal "Times" cytował ukraińskiego oficera, który stwierdził, że ze względu na "korupcję, braki kadrowe i problemy zdrowotne wśród zmobilizowanych do służby można zaciągnąć jedynie 20 proc. poborowych".

Ukraina - mimo usilnych starań - ma wziąć potężne problemy z korupcją na poziomie lokalnej administracji. Aresztowana ostatnio grupa lekarzy fałszujących wojskową dokumentację zgromadziła ponad pół miliona dolarów w gotówce.

Rośnie liczba dezercji

Jednocześnie w ukraińskich sądach lawinowo rośnie liczba postępowań w sprawach karnych za samowolne opuszczenie jednostki wojskowej. Portal TSN podaje, że od początku roku takich spraw wszczęto aż 30 tys.

Dla porównania w 2023 roku było to 18 tys. spraw, a w 2022 roku zaledwie 7 tys.

Samobójstwo dowódcy

Ostatnią najgłośniejszą sprawą w Ukrainie jest odmowa wykonania rozkazów przez 123. brygadę obrony terytorialnej.

Dowódca brygady po ucieczce żołnierzy, popełnił samobójstwo.

Wybrane dla Ciebie