Trwa ładowanie...
d2bts6i

Szkocja nie będzie niepodległa. Jest reakcja NATO i UE

Szef Komisji Europejskiej Jose Barroso oświadczył, że decyzja Szkotów o utrzymaniu jedności Zjednoczonego Królestwa jest dobra dla Europy. Głos ws. wyniku referendum zabrał też sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zwolennicy unii szkocko-brytyjskiej
Zwolennicy unii szkocko-brytyjskiej (PAP/EPA, Fot: Andy Rain)
d2bts6i

- Cieszę się z decyzji narodu szkockiego o utrzymaniu jedności Zjednoczonego Królestwa. To dobry wynik dla zjednoczonej, otwartej i silniejszej Europy, której broni Komisja Europejska - oświadczył Barroso, komentując wynik czwartkowego referendum w sprawie niepodległości Szkocji, w którym większość opowiedziała się za pozostaniem w Wielkiej Brytanii.

Dodał, że KE cieszy się również z tego, iż "przez wiele minionych lat szkocki rząd i szkocki naród wiele razy potwierdzali swoje europejskie zaangażowanie".

- Komisja Europejska będzie nadal angażować się w dialog ze szkocki rządem w dziedzinach, które są w jego kompetencjach i są ważne dla przyszłości Szkocji, w tym w sprawach dotyczących miejsc pracy i wzrostu, energii, zmian klimatycznych i ochrony środowiska oraz poprawy regulacji - oświadczył Barroso.

d2bts6i

Głos NATO

Także Rasmussen wyraził zadowolenie z oświadczenia premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona, w którym Brytyjczyk zapewnił, że kraj pozostanie zjednoczony.

- Zjednoczone Królestwo jest krajem założycielskim NATO i jestem przekonany, że nadal będzie odgrywać główną rolę w utrzymaniu siły naszego sojuszu - oświadczył Rasmussen.

USA, a także inne kraje członkowskie NATO wyrażały zaniepokojenie, że rozpad Wielkiej Brytanii, której arsenał nuklearny zlokalizowany jest w Szkocji, oznaczałby osłabienie ważnego sojusznika w NATO.

Według ostatecznych wyników referendum 55,3 proc. Szkotów opowiedziało się przeciwko wystąpieniu z Wielkiej Brytanii.

d2bts6i

Podziel się opinią

Share
d2bts6i
d2bts6i
Więcej tematów